Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افتتاح رقابتهای ربات سازی واشنگتن با تیم دختران افغانستان

افتتاح رقابتهای ربات سازی واشنگتن با تیم دختران افغانستان
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تیم شش نفره دختران روبات ساز افغان در رقابت های بین المللی روبات سازی در واشنگتن دی سی شرکت کردند. پیش از این سفارت ایالات متحده در کابل از صدر ویزا به اعضای این تیم خودداری کرده بود. براساس گزارشها دخالت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا سرانجام مشکل روادید آنها را حل کرد.

این تیم در فرودگاه بین المللی واشنگتن مورد استقبال گروهی از افغان‌های مقیم آمریکا و سفیر افغانستان در ایالات متحده قرار گرفت.

تیم افغانستان روباتی برای توپ جمع کنی و بازگرداندن اشیاء به سرجایشان طراحی و ساخته است. این پروژه پس از شش ماه به مراحل نهایی رسیده است.

دختران روبات ساز افغانستان شرکت در این رقابتها را حاوی پیام مهمی برای جامعه کشورشان می دانند، جایی که زنان در زندگی فردی و در جامعه نسبت به مردان با مشکلات خاص خود روبرو هستند. آنها به بهبود وضعیت زنان افغان امید زیادی دارند.

After visa obstacle, #Afgan girls in #US to attend international robotic competitionhttps://t.co/4tm1meQO3Mpic.twitter.com/QP6tVSszBd

— Oneindia.com (@Oneindia) July 17, 2017

در این رقابتهای سه روزه که از شانزدهم ژوئیه آغاز شد، ۱۶۳ تیم که سن اعضای آنها بین ۱۵ تا ۱۸ سال گزارش شده، شرکت دارند. براساس حروف الفبا تیمها کارهای خود را ارائه می کنند که بدین ترتیب تیم افغانستان در صدر لیست قرار داشت و رقابتها را افتتاح کرد.

حتی تیمی بنام «امید» متشکل از پناهجویان نیز در این رقابتها شرکت کرده اند.

تیمی از ایران نیز در این رقابتها حضور دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ورزش در افغانستان مردانه است؟

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

بلاتکلیفی زیر سایه طالبان؛ ۸۴۰ هزار متقاضی «برنامه اسکان مجدد» آمریکا هنوز در افغانستان هستند