واکنش های گسترده به درگذشت مریم میرزاخانی

واکنش های گسترده به درگذشت مریم میرزاخانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار خبر درگذشت مریم میرزاخانی، ریاضی دان ایرانی و برنده مدال فیلدز واکنش های مختلفی را از سوی شخصیت های سیاسی به دنبال داشت.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیام تسلیت خود از مریم میرزاخانی به عنوان «نابغه نامدار ریاضی» و «فرزند فرهیخته ایران» نام برد. رئیس جمهوری ایران در این پیام از درخشش مریم میرزاخانی به عنوان «نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی» یاد کرد.


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد فوت مریم میرزاخانی را علاوه به خانواده وی به «ایرانیان در سراسر جهان» و «جامعه علمی کشور» تسلیت گفت.


علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در واکنش به انتشار خبر درگذشت مریم میرزاخانی در صفحه اینستاگرام خود از او به عنوان «بانوی دانشمند، فرهیخته و نخبه ریاضی جهان» یاد کرد.


محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز با انتشار پیامی درگذشت مریم میرزاخانی را به «جامعه علمی و دانشگاهی و آحاد مردم علم دوست و فرهیخته» ایران تسلیت گفت.

علی اکبر صالحی، رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس پیشین دانشگاه صنعتی شریف در پیام تسلیتی ضمن اشاره به تحصیل مریم میرزاخانی در این دانشگاه از او به عنوان «نادره دوران و فرزند برومند ایران» نام برد.

از سوی دیگر محمود فتوحی، رئیس کنونی دانشگاه صنعتی شریف از برگزاری مراسم بزرگداشتی برای مریم میرزاخانی خبر داد. به گفته وی جزئیات این مراسم در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا ضمن اشاره به نامگذاری کتابخانه دانشکده ریاضی این دانشگاه به نام مریم میرزاخانی تاکید کرد که لازم است به منظور بزرگداشت مقام علمی وی تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شود.

غلامعلی حداد عادل، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی ایران و رئیس کنونی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از دیگر مسئولان رده بالایی بود که درگذشت مریم میرزاخانی را به خانواده، استادان و دوستان وی تسلیت گفت. رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ابراز امیدواری کرده است که «جوانان کشور و خصوصا ً دختران جوان، یاد و خاطره او را همچون الگویی درخشان در دل و جان خود گرامی بدارند.»

آگهی

گری لوئیس، نماینده برنامه توسعه ملل متحد در ایران با انتشار توئیتی از درگذشت مریم میرزاخانی ابرا تاسف کرد.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مولاوردی: میرزاخانی الهام بخش میلیون ها دختر ایرانی بود

مریم میرزاخانی در چهل سالگی چشم از جهان فروبست

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید