Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفر وزیر خارجه قطر به کویت برای پاسخ به درخواست‌های عربستان

سفر وزیر خارجه قطر به کویت برای پاسخ به درخواست‌های عربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به دنبال تمدید مهلت تعیین شده برای دوحه با هدف پذیرش شروط ریاض و متحدانش، وزیر خارجه قطر امروز دوشنبه وارد کویت شد. او نامه امیر قطر را که دربردارنده پاسخ به درخواست‌های عربستان و متحدانش است به امیر کویت تحویل داد.

ساعتی قبل از آن و با پایان یافتن ضرب الاجل ده ‌روزه، عربستان سعودی اعلام کرد که با درخواست کویت مبنی بر تمدید این مهلت برای ۴۸ ساعت دیگر موافقت کرده و برای همین ‌منظور وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه راهی کویت شد؛ این همسایه شمالی ریاض نقش اصلی را در میانجی‌گری برای حل بحران قطر ایفا می‌کند.

پذیرش فهرست سیزده‌گانه‌ درخواست‌های عربستان، بحرین و مصر پیش‌شرط برچیده شدن تحریم‌هایی است که از یک ماه پیش توسط این کشورها علیه قطر وضع شد.

عربستان سعودی و متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب پنجم ژوئن با متهم کردن قطر به «حمایت از تروریسم» از قطع روابط دیپلماتیک خود با دوحه خبر دادند و عربستان هم مرزهای خود با این کشور را بست.

در پی آن ترکیه و ایران به حمایت از قطر برخاستند. آنکارا پایگاه نظامی خود در این کشور را تقویت کرد و ایران هم با ارسال کالاها و مایحتاج عمومی درصدد برآمد تا پاسخگوی نیازهای عمومی شهروندان قطر باشد.

قطع حمایت از اخوان المسلمین، تعطیلی شبکه الجزیره، کاهش سطح روابط با ایران و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر از جمله شرایط تعیین شده ریاض و متحدانش برای عادی سازی روابط خود با دوحه است؛ شروطی که یازده روز پیش به قطر اعلام شد و مهلت پذیرش آنها نیز یکشنبه شب پایان یافت.

مقام‌های قطر ضمن رد اتهامات مطرح، آشکارا اعلام کرده‌اند شروط تعیین شده ارتباطی با مبارزه با تروریسم (مورد ادعای این کشورها) ندارد. محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر روز شنبه اعلام کرد که کشورش این شروط را نمی‌پذیرد، با این حال آماده مذاکره است.

از سوی دیگر، با پایان مهلت تعیین شده آمریکا هم نگرانی خود را از ادامه بحران قطر اعلام کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز یکشنبه در تماس تلفنی جداگانه با رهبران عربستان، امارات و قطر گفت‌و‌گو کرد. به گفته کاخ سفید در این گفت‌وگوها او ضمن تاکید بر اهمیت قطع حمایت مالی از تروریست‌ها و بی‌اعتبار کردن ایدئولوژهای افراطی، حفظ وحدت و ثبات در منطقه را ضروری خواند. رییس جمهوری آمریکا بعد از این تماس های تلفنی در توییتی نوشته بود: «خبرهای جالبی در راه است».

Spoke yesterday with the King of Saudi Arabia about peace in the Middle-East. Interesting things are happening!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 3, 2017

وزارت امور خارجه آمریکا با استقبال از تمدید مهلت قطر، از طرفین خواست تا در جریان مذاکرات دیپلماتیک خویشتن‌داری نشان دهند.

همزمان رسانه های فرانسه گزارش دادند که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر پس از گفت و گوی تلفنی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از تصمیم خود برای سفر به این کشور تا پایان تابستان خبر داد.
در این گفت و گوی تلفنی امانوئل ماکرون درباره بحران و شرایط منطقه مذاکره کرد. به گزارش برخی منابع خبری قرار بوده امیر قطر طی هفته های جاری به فرانسه سفر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قطر؛ آنچه باید بدانیم

شروط و ضرب‌الاجل عربستان و متحدانش برای قطر

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد