ادعای یک گروه مخالف به استفاده ارتش سوریه از گاز کلر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادعای یک گروه مخالف به استفاده ارتش سوریه از گاز کلر

یکی از گروههای مخالف دولت بشار اسد، ارتش سوریه را به استفاده از گاز کلر در حومه دمشق متهم کرد.

گروه اسلامگرای مسلح فلیق الرحمن روز شنبه مدعی شد که دولت سوریه در منطقه غوطه در حومه شرقی دمشق که مجموعه زمین های کشاورزی است از عامل شیمیایی گاز کلر استفاده کرده است. به گفته این گروه بیش از ۳۰ تن در این حمله دچار تنگی نفس شدید شده اند.

در مقابل، یک منبع نظامی سوریه با رد این ادعا اعلام کرده است که ارتش این کشور از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد.

پس از حمله شیمیایی (گاز سارین) در ماه آوریل به خان شیخون که ده ها کشته بر جای گذاشت ایالات متحده با پرتاب موشک های کروز به سمت پایگاه هوایی الشعیرات به دولت سوریه در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی هشدار جدی داد.

هفته گذشته نیز کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که شواهدی بر اساس شواهد، دولت بشار اسد قصد حمله شیمیایی تازه‌ای را دارد و در صورت این اقدام «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

دولت سوریه هفته پیش، گزارش مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی در مورد حمله خان شیخون را رد کرد و آن را بی اعتبار خواند. در این گزارش آمده است که علاوه بر استفاده دولت سوریه از گاز کلر در سه حمله سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نیز در مواردی، از گاز خردل استفاده کرده است.