مسکو و دمشق اتهام طرح ریزی برای حمله شیمیایی در سوریه را رد کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مسکو و دمشق اتهام طرح ریزی برای حمله شیمیایی در سوریه را رد کردند

سوریه و روسیه در واکنش به هشدار آمریکا، اتهام کاخ سفید مبنی بر احتمال استفاده دمشق از سلاح‌های شیمیایی را مردود دانستند.

علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه بیانیه واشنگتن را مقدمه‌ای بر «نزاع دیپلماتیک» آمریکا خواند که به گفته او در سازمان ملل متحد علیه دمشق در حال انجام است.

مسکو، مهمترین حامی بین‌المللی دمشق هم با رد ادعای کاخ سفید، آن را موجب افزایش تنش بین آمریکا و روسیه بر سر جنگ داخلی سوریه ارزیابی کرد.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش از موافقت خود در زمینه همکاری برای یافتن راه حلی مناسب در صورت وقوع حمله شیمیایی در سوریه خبر داد.

ساعاتی قبل از آن رئیس‌جمهوری آمریکا بشار اسد را تهدید کرده بود که در صورت انجام حمله شیمیایی دیگری، بهای سنگینی خواهد پرداخت. در بیانیه‌ کاخ سفید با استناد به شواهد و اسنادی از آماده‌سازی عملیاتی توسط دمشق سخن گفته شده که شبیه به حمله شیمیایی ماه آوریل است و به باور غرب توسط ارتش سوریه انجام شده است.

رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین گفته در صورت وقوع حمله شیمیایی تازه‌ای، پاریس می تواند بطور یکجانبه علیه مواضع دولت سوریه به حملات هوایی دست بزند. علاوه بر این امانوئل ماکرون از دونالد ترامپ دعوت کرده تا در مراسم روز چهاردهم ژوییه که امسال با یکصدمین سالگرد ورود آمریکا به جنگ جهانی اول مقارن شده، حضور یابد.