Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: در سال جاری نیم میلیون آواره سوری به وطن خود بازگشته‌اند

سازمان ملل: در سال جاری نیم میلیون آواره سوری به وطن خود بازگشته‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان می گوید بیش از ۴۴۰ هزار تن از آوارگان سوری که در داخل کشور جابجا شده اند و نیز حدود ۳۱ هزار نفر از کسانی که به خارج گریخته اند، ظرف سال جاری به موطن خود بازگشته اند.

اغلب این شهروندان به شهرهای حلب، حما، حمص و دمشق آمده اند تا هم دیگر اعضای خانواده خود را بیابند و هم دارایی احتمالا برجای مانده خود را بررسی کنند. با اینحال سازمان ملل هشدار داده که شرایط هنوز برای یک بازگشت امن و مطمئن فراهم نیست.

آندریا ماهسیک سخنگوی این کمیساریا روز جمعه گفت که سازمان ملل با روندی از بازگشت خودجوش و ناگهانی از خارج و در داخل کشور روبرو شده است. او می افزاید شواهدی که در دسترس ما قرار گرفته نشان می دهد که این شهروندان درباره امنیت درک خودشان را دارند، صرف نظر از اینکه امنیت در منطقه بازگشت آنها واقعا در حال بهبود باشد. به گفته این سخنگو از سال ۲۰۱۵ حدود ۲۶۰ هزار پناهجو و در درجه اول از ترکیه به سوریه بازگشته اند.

آندریا تاکید می کند که اگرچه با آغاز گفتگوهای صلح در آستانه و ژنو امید آوارگان سوری رو به افزایش است اما کمیساریای سازمان ملل بر این باور است که هنوز تا ایجاد امنیت و کرامت انسانی در سوریه نیاز به زمان است.

به گزارش سازمان ملل از سال ۲۰۱۱ یعنی آغاز مناقشات و درگیری ها در سوریه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کشور را ترک کرده اند و ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز در داخل کشور آواره و جابجا شده اند. از آغاز اعتراضات ضد حکومتی در سوریه تا کنون ۳۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق