آزادی گروگان سوئدی از دست القاعده مغرب اسلامی در مالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزادی گروگان سوئدی از دست القاعده مغرب اسلامی در مالی

گروگان سوئدی القاعده در مالی پس از پنج‌سال و نیم آزاد شد. یوهان گوستافسون شهروند ۴۲ ساله سوئدی‌تبار به همراه دو تن دیگر در نوامبر سال ۲۰۱۱ توسط القاعده، شاخه مغرب اسلامی از شمال مالی ربوده شد. یکی از این دو گروگان شیاک ریکه، شهروند هلندی بود که در آوریل سال ۲۰۱۵ توسط نیروهای فرانسوی آزاد شد و دیگری تبعه آقریقای جنوبی است که از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

این سه گروگان در جریان حمله پیکارجویان وابسته به القاعده، شاخه مغرب اسلامی به هتلی در شهر تیمبوکتو به گروگان گرفته شده بودند.

مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد در بیانیه ای از آزادی این تبعه سوئدی ابراز خرسندی کرد و این دستاورد را حاصل تلاش و همکاری گسترده بین وزارت خارجه سوئد، مقام‌های خارجی و نیروهای پلیس خواند.

القاعده در مالی در ژانویه سال ۲۰۱۳ و قبل از استقرار نیروهای نظامی فرانسه در این کشور هم از میان شهروندان خارجی گروگان گرفته بود.

آزادی این گروگان سوئدی در حالی صورت می‌گیرد که ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان در افغانستان طی پیامی به مناسبت عید فطر خواستار خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان شد. او با انتقاد از آمریکا به دلیلی بی‌ثبات کردن کل منطقه از این کشور خواست تا ضمن پذیرش خواسته‌های مشروع مردم افغانستان، برقراری صلح در این کشور را از طریق دیپلماتیک دنبال کند.