طرح نو ترامپ؛ تولید انرژی خورشیدی در دیوار مرزی مکزیک

طرح نو ترامپ؛ تولید انرژی خورشیدی در دیوار مرزی مکزیک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید طرح احداث دیوار در طول مرز مشترک با مکزیک را به منبعی برای تولید انرژی خورشیدی تبدیل می‌کند.

آگهی

رئیس‌جمهوری آمریکا که در میان هوادارانش در شهر سیدار راپیدز واقع در ایالت آیوا سخن می‌گفت «ایده» خود را مطرح کرد؛ اینکه بر روی دیوار مرزی صفحه‌های خورشیدی برای تولید انرژی نصب شود تا بتواند هزینه‌های مربوط به احداث این دیوار را تامین کند.

او به هوادارانش گفت: «ایده‌ای به شما خواهم داد که کسی تاکنون درباره آن حرفی نزده است…کار من احداث و سازندگی است، کاری که من دوست دارم، کاری که ظاهرا از عهده آن از هر کار دیگری بهتر می‌آیم، مرزهای جنوب گرما و آفتاب زیادی دارد…ایده این است تا دیوار را به دیوار تولید انرژی خورشیدی تبدیل کنیم تا هزینه احداث خود را خود تامین کند. بدین ترتیب مکزیک پول کمتری می پردازد و این خوب است، نیست؟»

این در حالی است که گفته می‌شود ایده نصب صفحه‌های خورشیدی پیش‌تر در طرح‌های ارائه شده توسط شرکت‌های پیمانکار گنجانده شده بود.

دیوار خورشیدی، مقرون به صرفه یا گران؟

با این حال این ایده تا چه حد اجرایی و مقرون به صرفه است؟ تعدادی از کارشناسان و سازمان‌های فعال در حوزه انرژی خورشیدی در آمریکا که مشوق توسعه انرژی‌های پاک و تجدید‌پذیرند به این ایده با دیده تردید می‌نگرند و برآورد می‌کنند که هزینه ساخت چنین دیواری سر به فلک می‌زند.

بر اساس برآوردی که وبیسایت بیزینس اینسایدر منتشر شده باید بین ۱.۵ تا ۴ میلیارد دلار به کل هزینه احداث دیوار افزود. هزینه احداث دیوار بین ۱۰ تا ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

از سوی دیگر جهت سوددهی این پروژه، خریداران و مصرف‌کنندگان انرژی خورشیدی باید در نزدیکی منبع تولید انرژی باشند.

مجموعه مقررات و ضوابط دست و پاگیر در مسیر همکاری شرکت‌های پیمانکار با این پروژه هم اجرایی شدن پروژه را با فراز و نشیب های زیادی روبرو خواهد کرد.


دونالد ترامپ ژانویه امسال دستور احداث دیوار در طول ۳۲۰۰ کلیومتر مرز آمریکا با مکزیک را صادر کرد. ساخت این دیوار یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای ترامپ برای مقابله با مهاجران غیرقانونی بود که وی آنها را «قاچاقچی و متجاوز» نامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاضی آمریکایی یکی از متهمان ۱۱ سپتامبر را به دلیل «عوارض شکنجه در گوانتانامو» از محاکمه معاف کرد

تصاویری از اعتراض اسرائیلی‌های مقیم آمریکا علیه بنیامین نتانیاهو

روایتی از سقوط اف۳۵ آمریکایی؛ خلبان پس از فرود در حیاط خلوت یک منزل مسکونی درخواست آمبولانس کرد