طرح نو ترامپ؛ تولید انرژی خورشیدی در دیوار مرزی مکزیک

طرح نو ترامپ؛ تولید انرژی خورشیدی در دیوار مرزی مکزیک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید طرح احداث دیوار در طول مرز مشترک با مکزیک را به منبعی برای تولید انرژی خورشیدی تبدیل می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا که در میان هوادارانش در شهر سیدار راپیدز واقع در ایالت آیوا سخن می‌گفت «ایده» خود را مطرح کرد؛ اینکه بر روی دیوار مرزی صفحه‌های خورشیدی برای تولید انرژی نصب شود تا بتواند هزینه‌های مربوط به احداث این دیوار را تامین کند.

او به هوادارانش گفت: «ایده‌ای به شما خواهم داد که کسی تاکنون درباره آن حرفی نزده است…کار من احداث و سازندگی است، کاری که من دوست دارم، کاری که ظاهرا از عهده آن از هر کار دیگری بهتر می‌آیم، مرزهای جنوب گرما و آفتاب زیادی دارد…ایده این است تا دیوار را به دیوار تولید انرژی خورشیدی تبدیل کنیم تا هزینه احداث خود را خود تامین کند. بدین ترتیب مکزیک پول کمتری می پردازد و این خوب است، نیست؟»

این در حالی است که گفته می‌شود ایده نصب صفحه‌های خورشیدی پیش‌تر در طرح‌های ارائه شده توسط شرکت‌های پیمانکار گنجانده شده بود.

دیوار خورشیدی، مقرون به صرفه یا گران؟

با این حال این ایده تا چه حد اجرایی و مقرون به صرفه است؟ تعدادی از کارشناسان و سازمان‌های فعال در حوزه انرژی خورشیدی در آمریکا که مشوق توسعه انرژی‌های پاک و تجدید‌پذیرند به این ایده با دیده تردید می‌نگرند و برآورد می‌کنند که هزینه ساخت چنین دیواری سر به فلک می‌زند.

بر اساس برآوردی که وبیسایت بیزینس اینسایدر منتشر شده باید بین ۱.۵ تا ۴ میلیارد دلار به کل هزینه احداث دیوار افزود. هزینه احداث دیوار بین ۱۰ تا ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

از سوی دیگر جهت سوددهی این پروژه، خریداران و مصرف‌کنندگان انرژی خورشیدی باید در نزدیکی منبع تولید انرژی باشند.

مجموعه مقررات و ضوابط دست و پاگیر در مسیر همکاری شرکت‌های پیمانکار با این پروژه هم اجرایی شدن پروژه را با فراز و نشیب های زیادی روبرو خواهد کرد.

#Rediff Trump a eu une “idée” : un “mur solaire” à la frontière du Mexique https://t.co/2fIjUB5uEhpic.twitter.com/KpD4aNxjnO

— Ouest-France (@OuestFrance) June 22, 2017

دونالد ترامپ ژانویه امسال دستور احداث دیوار در طول ۳۲۰۰ کلیومتر مرز آمریکا با مکزیک را صادر کرد. ساخت این دیوار یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای ترامپ برای مقابله با مهاجران غیرقانونی بود که وی آنها را «قاچاقچی و متجاوز» نامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم