ابراز تردید وزارت خارجه آمریکا درباره انگیزه اقدامات عربستان و امارات علیه قطر

ابراز تردید وزارت خارجه آمریکا درباره انگیزه اقدامات عربستان و امارات علیه قطر
نگارش از Euronews

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا انگیزه های عربستان سعودی و امارات عربی متحده را برای تحریم قطر زیر سوال برد و گفت از اینکه این دو کشور دلایل این تحریم را اعلام نکرده اند، «سردرگم» شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای گفت هر چه زمان می گذرد، «تردیدها» درباره اقدامات عربستان سعودی و امارات عربی متحده بیشتر می شود.

خانم نوئرت گفت: «در این مرحله، ما یک سوال ساده داریم: آیا این اقدامات واقعا به اتهام مربوط به حمایت قطر از تروریسم مربوط می شود یا به نارضایتی های دیرینه دوجانبه و چندجانبه در بین کشورهای عضو شورای همکاری ربط دارد.» اشاره سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه شدیداللحن، به اختلافات بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس بود.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا قطر را به حمایت «سطح بالا» از تروریسم متهم کرده است.

عربستان سعودی، امارات عربی متحده و قطر از هم پیمانان مهم آمریکا در منطقه هستند و زیر سوال بردن آشکار اقدامات اخیر عربستان و امارات برای تحریم و منزوی کردن قطر، می تواند نشانه ای از آن باشد که واشنگتن می خواهد که طرفهای ذیربط، این مناقشه را خاتمه دهند.

خانم نوئرت گفت: «ما به طرفهای ذیربط گفته ایم: این کار را تمام کنید. دست به کار شوید.»

«عُدید»، پایگاه نظامی مهم آمریکا در قطر بیش از یازده هزار نیروی آمریکایی و نیروهای کشورهای هم پیمان را در خود جای داده است.

امارات عربی متحده که همراه با عربستان سعودی، مصر و بحرین تدابیری را برای منزوی کردن قطر به اجرا درآورده اند، گفته اند اگر دوحه درخواستهایی را که آنها در روزهای آینده اعلام خواهد کرد، عملی نکند، این تحریمها حتی ممکن است سالها ادامه پیدا کند.

هدر نوئرت گفت وزارت خارجه آمریکا از همه طرفها می خواهد تنشها را کاهش دهند و وارد «گفتگوی سازنده» شوند.

وی گفت واشنگتن از قطر می خواهد گامهایی برای کاهش بحران بردارد و از جمله پیشنهادهایی را که خزانه داری آمریکا برای مقابله جدی تر با تامین مالی گروههای شبه نظامی ارائه می کند، بپذیرد.

اما خانم نوئرت گفت این صحیح نیست که فقط به قطر اشاره شود و اضافه کرد که سعودی ها، اماراتی ها و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس نیز با چالشهای مشابهی در زمینه تامین مالی تروریسم روبرو هستند.

مشعل حمدالثانی، سفیر قطر در ایالات متحده آمریکا در شبکه اجتماعی توییتر، با دادن پیامی، نوشت: «ما به توانایی ایالات متحده در حل این بحران، اطمینان داریم.»


قطر اتهامات این کشورهای عربی را مبنی بر تامین مالی تروریسم، برهم زدن ثبات منطقه یا نزدیکی با ایران، رد کرده است.

طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، این مناقشه بیشتر حاصل رقابتهای اقتصادی، تنشهای تاریخی یا روابط شخصی رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است تا درخواستهای مشخصی که عربستان و امارات ممکن است از قطر داشته باشند.

وزیر خارجه قطر که قرار است هفته آینده به واشنگتن سفر کند، گفت دوحه با همسایگان خود برای حل این مناقشه گفتگو نخواهد کرد مگر آنکه آنها نخست تحریم بازرگانی و مسافرتی را که از دو هفته پیش اعمال کرده اند، بردارند.

مطالب مرتبط