قطر: شیرهای گاز را به روی امارات نمی بندیم

قطر: شیرهای گاز را به روی امارات نمی بندیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شرکت نفت و گاز دولتی قطر موسوم به «قطر پترولیوم» اعلام کرد ارسال گاز به امارات متحده عربی را قطع نخواهد کرد.

سعد الکعبی، مدیرعامل این شرکت روز یکشنبه در گفتگو با شبکه خبری الجزیره گفت که با وجود قطع ارتباطات دیپلماتیک با قطر و تحریم هایی که علیه این کشور وضع شده است، دوحه شیرهای گاز طبیعی خود را به روی «برادرانش» نخواهد بست.

او افزود با وجود آنکه در توافقنامه پروژه خط لوله گازی قطر و امارات متحده عربی موسوم به «پروژه دلفین» ماده ای در زمینه موضوعات اضطراری و حوادث غیرقابل پیش بینی جود دارد اما قطر ارسال گاز به امارات را قطع نخواهد کرد.

قطر بر اساس این توافقنامه روزانه حدود ۲ میلیارد فوت مکعب گاز به امارات متحده عربی صادر می کند.

به گفته آقای سعد الکعبی محاصره اقتصادی و دیپلماتیک قطر در حال حاضر وضعیتی ویژه محسوب می شود و آنها می توانند ارسال گاز به امارات را متوقف کنند.

او افزود: «اما اگر ارسال گاز را متوقف کنیم با این کار آسیب بزرگی به امارات متحده عربی و مردم آن می زنیم، یعنی کسانیکه برای ما مانند برادرند.»

کارشناسان می گویند توقف ارسال گاز طبیعی از سوی قطر می تواند مشکلات جدی برای امارات متحده عربی در زمینه تامین انرژی بدنبال آورد.

پیش از این، مدیر عامل شرکت ملی نفت شارجه گفته بود انتظار ندارد که ارسال گاز از قطر به امارات، به دلیل اختلافات دیپلماتیک در منطقه متوقف شود.

کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از ۵ ژوئن به روابط دیپلماتیک و تجاری خود با قطر پایان دادند. تحریم های این کشورها علیه قطر شامل قطع ارتباطات هوایی و دریایی با دوحه نیز می شود. آنها همچنین به شهروندان قطری دستور دادند تا ظرف ۱۴ روز این کشورها را ترک کنند.

بسته شدن حریم هوایی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر به روی هواپیماهای قطری باعث شد شرکت هواپیمایی قطر که یکی از بزرگترین شرکتهای حمل و نقل در منطقه است برای ادامه فعالیتش مسیرهای هوایی طولانی تری را برگزیند.

میزان تولید گاز توسط کشورهای عضو اوپک/منبع OPEC

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظامیان ترکیه وارد قطر شدند

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل

قطر: ترویج ورزش به‌عنوان یکی از ارکان کشور