پیشتازی قاطع هواداران ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشتازی قاطع هواداران ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه

با مشخص شدن نتیجه دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه هم پیمانان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور در آستانه کسب اکثریت قاطع کرسی های مجلس ملی قرار گرفتند.

براساس نتایج قطعی حزب تازه تاسیس «جمهوری به پیش» متعلق به امانوئل ماکرون با کسب بیش از ۳۲ درصد آراء در صدر قرار دارد و پس از آن حزب راستگرای «جمهوریخواهان» با بیش از ۲۱ درصد آراء دارد.

به این ترتیب تخمین زده می شود هواداران امانوئل ماکرون بتوانند در دور دوم انتخابات که یکشنبه آینده برگزار خواهد شد بین ۴۰۰ تا ۴۵۵ کرسی از ۵۷۷ کرسی مجلس ملی فرانسه را به خود اختصاص دهند. حزب «جمهوری به پیش» و متحدانش به تنها ۲۸۹ کرسی برای تشکیل دولت و اجرای برنامه های مورد نظر رئیس جمهوری نیاز دارند.

بنا به برآوردهای صورت گرفته حزب «جمهوریخواهان» بین ۷۰ تا ۱۳۰ کرسی مجلس ملی را به دست خواهد آورد. به این ترتیب این حزب بزرگترین فراکسیون مخالف رئیس جمهوری و دولت را در مجلس ملی فرانسه تشکیل خواهد داد.

جبهه ملی فرانسه به رهبری مارین لوپن در انتخابات روز یکشنبه ۱۳ درصد آراء را به دست آورد. این در حالی است که نامزد راستگرایان افراطی در دور اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری اخیر فرانسه به ترتیب ۲۱ و ۳۳ درصد آراء را کسب کرده بود.

جنبش چپگرای «فرانسه سرکش» به رهبری ژان لوک ملانشون در رای گیری روز یکشنبه حدود ۱۱ درصد آراء را به خود اختصاص داد و به این ترتیب پیش بینی می شود در دور دوم بتواند بین ۱۰ تا ۲۳ کرسی پارلمان را کسب کند.

بازنده بزرگ انتخابات پارلمانی فرانسه حزب سوسیالیست بود که تنها ۹ درصد آراء را به دست آورد. تخمین زده می شود این حزب که طی پنج سال اخیر و پیش از به قدرت رسیدن امانوئل ماکرون زمام امور را در فرانسه در دست داشت، در پارلمان آینده تنها بین ۱۵ تا ۴۰ نماینده داشته باشد. بیش از ۳۰۰ نماینده مجلس ملی کنونی از حزب سوسیالیست و متحدان آن بودند. بسیاری از شخصیت های مطرح حزب سوسیالیست از راهیابی به دور دوم بازماندند.

برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد حزب جبهه ملی روز یکشنبه آینده بین تنها یک تا ۱۰ کرسی به دست خواهد آورد و حد نصاب لازم برای تشکیل فراکسیون در پارلمان (۱۵ نماینده) را کسب نخواهد کرد.

براساس قوانین انتخاباتی پارلمانی فرانسه در صورت عدم کسب نصف به علاوه یک آراء توسط یکی از نامزدها در دور اول، انتخابات به دور دوم کشیده می شود. تکلیف تنها چهار کرسی پارلمان فرانسه در دور اول انتخابات مشخص شد.

میزان مشارکت در رای گیری روز یکشنبه حدود ۴۹ درصد واجدین شرایط بود. رقمی که کمترین میزان مشارکت در دور انتخابات پارلمانی در فرانسه از زمان شکل گیری جمهوری پنجم (سال ۱۹۵۸ میلادی تاکنون) محسوب می شود.