اردوغان اعزام نظامیان کشورش به قطر را تایید کرد

اردوغان اعزام نظامیان کشورش به قطر را تایید کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آنکارا با هدف حمایت از دوحه نیروی نظامی به قطر اعزام می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با تایید تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی کشورش اعلام کرد که قانون جدید به ترکیه اجازه می‌دهد تا نظامیان خود را به پایگاه نظامی این کشور در قطر اعزام کند. هدف از این اقدام حمایت آنکار از دوحه اعلام شده که از هفته گذشته از سوی کشورهای منطقه در انزوا قرار گرفته است.

با این حال مشخص نیست جابجایی نیروهای نظامی ترکیه چه زمانی و چگونه رخ خواهد داد. رئیس‌جمهوری ترکیه پیش‌تر گفته بود که انزوای قطر مشکلی را حل نخواهد کرد.

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی پنجم ژوئن قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی و بی‌ثبات ساختن منطقه متهم و روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کردند. در پی آن دولت یمن، لیبی، مالدیو، موریتانی، جزایر کومور و جزیره موریس هم به این جمع پیوستند. اردن هم از کاهش سطح روابط خود با قطر خبر داد.

در همین حال پاکستان هم از آمادگی خود برای میانجی‌گری با هدف پایان دادن به مناقشه میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خبر داد. برای این منظور نخست وزیر نواز شریف در نظر دارد ۲۲ ژوئن از عربستان سعودی دیدار کند. او که برای شرکت در اجلاس آستانه به قزاقستان سفر کرده بر روابط مناسب کشورش با عربستان سعودی، ایران و قطر تاکید کرد و وعده داد که برای حل اختلافات میان کشورهای عربی تلاش خواهد کرد.

به دنبال بالا گرفتن تنش میان ریاض و دوحه، عربستان سعودی تنها مسیر زمینی قطر را مسدود کرد و در پی تحریم این کشور از سوی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، ایران از آمادگی خود برای صادرات انواع کالا به قطر خبر داد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان با تاکید بر افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران در منطقه، از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواست تا به تحریم‌های زمینی و هوایی تحمیل شده بر قطر پایان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه

گزارش جدید اتحادیه اروپا درباره «آینده عضویت ترکیه»؛ متاثر از طرفداری اردوغان از حماس؟