گرمایش زمین؛ صف آرایی چین، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برابر ترامپ

گرمایش زمین؛ صف آرایی چین، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برابر ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا امروز پنجشنبه ۱ ژوئن (یازده خرداد) بطور رسمی خروج کشورش از پیمان پاریس (توافقنامه کنترل گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی) را رسما اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که چین و اتحادیه اروپا آماده می شوند تا یک روز بعد در بیانیه ای مشترک بر اهمیت تغییرات اقلیمی تاکید ورزند و در راستای اجرای پیمان پاریس همگام باشند و تعهد سیاسی خود را اعلام کنند.

هدف از پیمان پاریس و اجرای آن جلوگیری از افزایش ۲ درجه سانتیگرادی دمای کره زمین و جو آن است تا از ذوب شدن یخهای قطب شمال و قطب جنوب و کوههای یخی و نیز انباشت بیشتر گازهای موسوم به گازهای گلخانه ای جلوگیری شود.

پیمان پاریس در نوع خود اولین توافق بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی محسوب می شود، دستاوردی بزرگ و پیمانی که فعالان محیط زیست آن را تاریخی می نامند. این پیمان در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در پایتخت فرانسه به امضای حدود ۲۰۰ کشور جهان رسید. آمریکا یک سال بعد این پیمان را امضا کرد.

همکاری کشورها و نهادهای بین المللی، بویژه کشورها و نهادهای تاثیرگذاری همچون چین و کانادا و اتحادیه اروپا و نیز سازمان ملل متحد و تاکید آنان بر اهمیت و لزوم اجرای پیمان پاریس در راستای رد نظر دونالد ترامپ است که گرمایش زمین را ساختگی و یک شوخی می پندارد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا یک روز پیش تر با بیان اینکه آقای ترامپ از جزئیات پیمان پاریس خبر ندارد گفت که خروج آمریکا از پیمان پاریس آنی و فوری نخواهد بود و خروج کامل واشنگتن از این توافقنامه بین المللی سال‌ها به درازا خواهد کشید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز دو روز پیش تر ۳۰ ماه مه طی یک سخنرانی در دانشگاه نیویورک، پدیده تغییرات آب و هوایی را پدیده ای غیرقابل انکار شمرد و همکاری و اتحاد ملل و کشورهای جهان در مقابله با آن را امری اجنتاب ناپذیر و ضروری خواند.

وی بدون این که از آقای ترامپ و یا آمریکا نام ببرد تلویحا گفت که اگر کشوری به اجرای پیمان بین المللی تغییرات اقلیمی تردید دارد بر دیگر کشورهاست تا در اجرای آن متحد شده و ثابت قدم باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان ملل: تغییرات جوی جدی و اجرای پیمان پاریس ضروری است

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد

ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت