Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادامه اعتراضات ضددولتی در ونزوئلا و مادورو مصمم به ایجاد مجلس مردمی

ادامه اعتراضات ضددولتی در ونزوئلا و مادورو مصمم به ایجاد مجلس مردمی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز ناآرامی‌ها در ونزوئلا، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری حاضر به عقب نشینی نیست و مصمم است با ایجاد کنگره تازه‌ای موسوم به مجلس مردمی راه را برای بازنویسی قانون اساسی باز کند.

کاراکاس روز سه شنبه صحنه جولان هواداران او بود که به حمایت از وی و برنامه‌اش به خیابان‌ها ریخته بودند. همزمان، نیکلاس مادورو با امضای حکمی روند انتخاب اعضای مجلس مردمی را مشخص کرد. ۵۴۰ عضو این مجلس از طریق انتخاباتی که ژوییه آینده در سراسر کشور برگزار می‌شود انتخاب خواهند شد.

نیکلاس مادورو در میان هوادارانش گفت: «من برای مردم ونزوئلا در هر شهری از کشور پایگاه‌‌های انتخاباتی ایجاد می کنم تا از میان هر گروه و دسته اجتماعی بتوانند بصورت مستقیم و به شکل مخفی ۵۴۰ نماینده‌‌ای را انتخاب کنند که مجلس ملی موسسان قدرتمند، منحصربفرد و مقتدری را شکل خواهند داد.»

اقدام رئیس جمهوری مخالفان دولت را خشمگین‌تر از گذشته کرده است. آنها بازنویسی قانون اساسی را شگردی از سوی مادورو می دانند برای ماندن در قدرت.

اعتراضات خیابانی در ونزوئلا از هشت هفته پیش (اوایل ماه آوریل) وارد مرحله جدی‌تری شده است؛ اعتراضاتی که اغلب صحنه خشونت پلیس با معترضان بوده و تاکنون ۵۳ کشته و صدها زخمی برجای گذاشته است. معترضان خشمگین عصر دوشنبه خانه کودکی هوگو چاوز و تعدادی از ساختمان‌های دولتی از جمله دفتر محلی کمیسیون انتخابات ملی را به آتش کشیدند.

از سوی دیگر انتخابات محلی در ونزوئلا که قرار بود در سال گذشته برگزار شود به دهم دسامبر سال جاری موکول شده است.

تنش‌ها در ونزوئلا پس از آن بالا گرفت که دیوان عالی کشور در ۲۹ مارس با سلب اختیار از پارلمان، حق تصویب یا تغییر قوانین را از آن خود کرد. این تصمیم موجی از انتقادها را در داخل و خارج کشور به همراه داشت تا جایی که دیوان عالی ونزوئلا ناگزیر از تصمیم خود عقب‌نشینی کرد.

با این حال، معترضان عقب ننشستند و این رویداد، نارضایتی دیرینه آنها نسبت به اوضاع نامساعد اقتصادی کشور را وارد مرحله تازه‌ای کرد و از آن اعتراضات خود را با شدت بیشتری دنبال کردند. مخالفان طی این مدت چند بار تظاهرات سراسری برگزار کردند و این اعتراضات در بیشتر موارد به خشونت کشیده شد.

رئیس جمهوری سوسیالیست در اوایل ماه جاری میلادی به مناسبت روز جهانی کارگر، از تصمیم خود برای ایجاد یک مجلس مردمی جدید به موازات پارلمان ونزوئلا خبر داد؛ مجلسی که می تواند تصمیمات نهادهای دولتی را لغو و انتخابات عمومی برگزار کند و شبیه به مجلسی باشد که پیش از این یک بار در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط هوگو چاوز، رئیس جمهوری فقید ونزوئلا تشکیل شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان در خط مقدم اعتراضات ضد دولتی در ونزوئلا

واکنش جدید مادورو به اعتراضات؛ تشکیل مجلس مردمی به موازات پارلمان ونزوئلا

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند