Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش جدید مادورو به اعتراضات؛ تشکیل مجلس مردمی به موازات پارلمان ونزوئلا

واکنش جدید مادورو به اعتراضات؛ تشکیل مجلس مردمی به موازات پارلمان ونزوئلا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور سوسیالیست ونزوئلا روز دوشنبه اول ماه مه به مناسبت روز جهانی کارگر، از قصد خود برای ایجاد یک «مجلس مردمی» جدید به موازات پارلمان ونزوئلا خبر داد؛ مجلسی با قدرت بازنویسی قانون اساسی و متشکل از شهروندان عادی که بتواند به ناآرامی‌های چند هفته اخیر در این کشور پایان دهد.
او تاکید کرد که حداکثر نیمی از شمار اعضای این مجلس جدید از طریق انتخابات برگزیده خواهند شد و احزاب سیاسی نیز اجازه شرکت در آن را ندارند.

آقای مادورو در توجیه این تصمیم، به ماده‌ای از قانون اساسی ونزوئلا استناد کرد که بر اساس آن می توان دست به تشکیل مجلس موسسان زد؛ مجلسی که می تواند تصمیمات نهادهای دولتی را لغو کند، انتخابات عمومی برگزار کند و شبیه به مجلسی باشد که پیش از این یک بار در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط هوگو چاوز، رئیس جمهوری فقید ونزوئلا تشکیل شده بود.

اعلام این خبر، بر نگرانی‌های مخالفان او افزوده است. مخالفان نیکلاس مادورو معتقدند تصمیم به تشکیل «مجلس مردمی» تلاش جدیدی از سوی رئیس جمهوری ونزوئلا برای به حاشیه راندن نمایندگان منتقدی است که هم اکنون در پارلمان ونزوئلا اکثریت را در اختیار دارند و بر برگزاری انتخابات عمومی برای پایان دادن به حکومت ۱۸ ساله سوسیالیستها در این کشور و آزادی بیش از صد فعال سیاسی و فعال حقوق بشر که زندانی شده اند، اصرار دارند. آنها بر این باورند که نیکلاس مادورو قصد دارد بخش عمده اعضای «مجلس مردمی» جدید را از میان حامیان خود و اتحادیه‌های کارگری طرفدار دولت انتخاب کند.

خولیو بورخس، رئیس پارلمان ونزوئلا و از مخالفان آقای مادورو نیز در واکنش، با «کودتا» خواندن این اقدام رئیس جمهوری، از مردم کشور خواست تصمیم جدید را نپذیرند و برای دفاع از قانون اساسی و دموکراسی، دست به «شورش» بزنند.

تصمیم به تشکیل «مجلس مردمی» جدید در حالی اتخاذ می شود که اعتراضات به عملکرد دولت نیکلاس مادورو در یکماهه اخیر بشدت افزایش یافته است.

مردم ونزوئلا از رکود اقتصادی و کمبود شدید دارو و کالاهای اساسی، افزایش جرم و جنایت و همچنین سرکوبهای خشونت آمیز دولتی در رنج هستند و در مقابل، آقای مادورو علت وقوع این بحرانها را توطئه بیگانگان بویژه آمریکا و دخالت آنها در سیاست داخلی این کشور می داند.

نیکلاس مادورو همچنین روز یکشنبه بار دیگر از افزایش ۶۰ درصدی سطح دستمزدهای نظامیان و کارمندان دولت خبر داد. این سومین بار در سال جدید میلادی است که آقای مادورو سطح دستمزدها را در واکنش به اعتراضات عمومی افزایش می دهد؛ سیاستی که به دلیل نرخ بالای تورم در این کشور، در آرام کردن ناراضیان ناموفق بوده است.

اعتراضات سراسری یکماه اخیر در ونزوئلا تاکنون ۲۹ کشته و بیش از ۴۰۰ زخمی بر جای گذاشته است. صدها نفر نیز دستگیر و روانه بازداشتگاهها شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید