اعترافات جدید یکی از همدستان بابک زنجانی

اعترافات جدید یکی از همدستان بابک زنجانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رییس کل دادگستری استان تهران از اعترافات جدید یکی از شرکای بابک زنجانی در پرونده فساد نفتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران اعلام کرده است که این فرد پس از صدور حکم متهمان ردیف اول تا سوم این پرونده (بابک زنجانی متهم اصلی، مهدی شمس متهم ردیف دوم و حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم) دستگیر شده و در مرحله بازپرسی اعتراف کرده است.

به گفته آقای اسماعیلی این فرد در مرحله تحقیقات، اطلاعات خوبی ارائه کرده که در سرنوشت پرونده فساد نفتی و تصمیات قضایی برای دیگر همدستان بابک زنجانی نیز تاثیرگذار است.

بنا بر گزارش رسانه های ایران و به نقل از آقای اسماعیلی، این فرد در فرآیند قضایی اولیه و زمان رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی و همدستانش دستگیر نشده؛ بلکه بعد از این قضایا و اخیرا دستگیر شده است.

بابک زنجانی، بازرگان ایرانی که تا پیش از آغاز دولت محمود احمدی نژاد (سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲) فعالیتهای اقتصادی محدودی داشت، در دولت او به یکی از بزرگترین سرمایه داران ایران تبدیل و درنهایت در پایان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد از سوی دادستانی کل کشور به اتهام فساد و رانت خواری بازداشت شد.

آقای زنجانی متهم به کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران و داشتن “بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ هزار یورو بدهیبه وزارت نفت و بانک مرکزی، “جعل ٢٤ فقره اسناد بانکی و پول‌شویی” و پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان است.

همچنین خبرگزاری ایسنا به نقل از روزنامه شرق سال ۸۴ در گزارشی با عنوان پشت پرده سه گانه قاچاق بزرگ طلا نوشته بود که بابک زنجانی در بسیاری از تخلفات عظیم مالی دولت محمود احمدی نژاد از جمله مدیریت سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی، “همکاری با رضا ضراب و انتقال طلا به خارج از کشور، فروش نفت و میعانات گازی ایران در خارج از کشور و عدم انتقال وجه آنها به داخل گره خورده است. او در زمان تحریم های وضع شده علیه ایران، بیش از دو میلیارد دلار نفت ایران را فروخت اما پول آن را به دولت برنگرداند.

بابک زنجانی در دی ماه سال ۱۳۹۲ خورشیدی بازداشت شد و با آغاز تحقیقات، امیرعباس “سلطانی نماینده مجلس و عضو کمیته پیگیری این پرونده اعلام کرد که بسیاری از مقامات بلندپایه دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله چند وزیر او، در تخلفات وی سهیم بوده‌اند. دادگاه درنهایت او را مفسد فی الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد اما این حکم تا کنون اجرا نشده است و به گفته دادستان کل ایران دلیل عدم اجرای حکم اعدام، ضرورت بازگرداندن پول های بابک زنجانی به بیت المال بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگستری تهران: بابک زنجانی اموال را بر نگرداند اعدام می شود

تعلیق محاکمه ضراب و «وعده» زنجانی برای تسویه بدهی

آمریکا برای اطلاعاتی درباره یک هکر ایرانی ۱۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرد