Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست سومالی در لندن زیر سایه دیپلماسی ترکیه

نشست سومالی در لندن زیر سایه دیپلماسی ترکیه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا به ترکیه اطمینان داد که به پشتیبانی از متحد خود در ناتو متعهد خواهد بود. جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا این سخنان را روز پنج شنبه در دیدار کوتاهی با بن‌علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در حاشیه نشست بین‌المللی سومالی در لندن ایراد کرد.

این اظهارات در واقع واکنشی به اعتراض اخیر مقامات ترکیه به تسلیح کردهای سوریه است. روز سه‌شنبه دولت آمریکا اعلام کرد در نبرد بازپس‌گیری شهر رقه از داعش، از شبه‌نظامیان کرد سوریه پشتیبانی تسلیحاتی می‌کند.

مقامات ترکیه از این تصمیم کاخ سفید به خشم آمدند. آنها بر این باورند که جنگ‌افزارهای ارسالی آمریکا در نهایت به دست نیروهای حزب کارگران کردستان می‌افتد که دولت آنکارا آنها را تروریست می‌نامد.

بن‌علی ییلدریم روز چهارشنبه گفته بود که این اقدام برای خود آمریکا نیز «پیامد منفی» خواهد داشت.

نخست وزیر ترکیه از حضور خود در لندن برای دو دیدار مهم دیگر نیز بهره گرفت. وی در حاشیه نشست بین‌المللی سومالی به ملاقات آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد رفت. ترکیه به همراه ایران و روسیه و به موازات گفتگوهای سازمان ملل در ژنو، مذاکراتی را در مورد بحران سوریه به پیش می‌برند.

Başbakan Yıldırım, Londra’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri antonioguterres</a> ile görüştü. <a href="https://t.co/qNhTwuy9Be">pic.twitter.com/qNhTwuy9Be</a></p>— T.C. Başbakanlık (TC_Basbakan) 11 mai 2017

آقای ییلدیریم همچنین روز پنج‌شنبه با ترزا می، همتای بریتانیایی خود گفتگو و بر لزوم گسترش روابط آنکارا با لندن تأکید کرد. از زمان پیروزی همه‌پرسی برگسیت و آغاز جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، دو کشور برای نزدیک شدن هرچه بیشتر به یکدیگر تمایل بیشتری نشان می‌دهند. نخست وزیر ترکیه در این دیدار برای ترزا می در انتخابات پارلمانی پیش رو آرزوی موفقیت کرد.

ترزا می در بهمن ماه گذشته و تنها دو هفته پس از رسیدن به قدرت، به دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شتافت. طی این دیدار طرفین قراردادی به ارزش تقریبی ۱۲۵ میلیون دلار برای توسعه ناوگان جت جنگنده نیروی هوایی ترکیه امضا کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه مذاکره ساخت نیروگاه هسته‌ای را با آمریکا آغاز کرد؛ رایزنی با کره جنوبی، روسیه و چین ادامه دارد

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

وزیر خارجه آمریکا وارد ترکیه شد