سوریه، هشت کلاه سفید در حمله هوایی در استان حما کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سوریه، هشت کلاه سفید در حمله هوایی در استان حما کشته شدند

هشت تن از نیروهای سازمان دفاع غیرنظامی سوریه، موسوم به کلاه سفیدها در جریان یک حمله هوایی به استان حما جان خود را از دست دادند.

سازمان دفاع غیرنظامی سوریه با انتشار این خبر در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد یک دفتر این سازمان در روستای کفر زیتا روز شنبه بمباران شد. استان حما در شمال غربی سوریه، در روزهای اخیر صحنه نبردهای شدید میان مخالفان مسلح و ارتش سوریه و شبه نظامیان حامی آن بوده است.

کلاه سفیدها در مناطق تحت کنترل شورشیان در سوریه فعال هستند.


همزمان، نیروهای دموکراتیک سوریه (ائتلافی از شبه نظامیان کرد و عرب تحت حمایت ایالات متحده آمریکا) روز یکشنبه اعلام کردند که پیشروی بزرگی در منطقه سد طبقه (سد فرات) در نزدیکی رقه داشته اند. این ائتلاف مدعی است که نیروهایش به چهل کیلومتری رقه، مرکز داعش در سوریه رسیده اند. نیروهای دموکراتیک سوریه با انتشار نقشه هایی از این منطقه در شبکه های اجتماعی می گویند که تنها محدوده شمالی سد فرات و تاسیسات آن در اختیار جنگجویان گروه تندروی دولت اسلامی (داعش) قرار دارد.

این پیشروی «چشمگیر» تنها یک روز پس از انتشار خبر اعزام نیروهای آمریکایی به نوار مرزی ترکیه و سوریه صورت گرفته است. روز شنبه رسانه های نزدیک به «یگانهای مدافع خلق» سوریه تصاویری از حرکت خودروهای زرهی آمریکا به سوی مرز این کشور با ترکیه را منتشر کردند. به نظر می رسد این تحرک در پی بمباران مواضع شبه نظامیان کرد نزدیک به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) در خاک سوریه و عراق و به منظور جلوگیری از بروز درگیری جدید میان ارتش ترکیه و نیروهای کرد انجام شده است.


ارتش سوریه در روزهای گذشته و بویژه در پی تشدید درگیری میان جبهه فتح شام (جبهه النصره سابق) و گروه اسلامگرای جیش الاسلام در غوطه شرقی دمشق، حملات خود علیه مواضع شبه نظامیان مخالف در نزدیکی پایتخت را تشدید کرده است.