شش نامزد از ۱۶۰۰ داوطلب ریاست جمهوری ایران تبلیغات انتخاباتی را آغاز می‌کنند

شش نامزد از ۱۶۰۰ داوطلب ریاست جمهوری ایران تبلیغات انتخاباتی را آغاز می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی انتشار اسامی شش داوطلب تائید صلاحیت شده، مهلت تبلیغات نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

شورای نگهبان قانون اساسی پنجشنبه شب با صدور اطلاعیه‌ای اسامی شش داوطلب نامزدی مقام ریاست جمهوری را از میان بیش از هزار و ۶۰۰ ثبت نام کننده اعلام کرد. در ماده ۶۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران تصریح شده است: «فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از شروع‌ اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد.»

در اطلاعیه شماره ۸ شورای نگهبان از حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی، ابراهیم رئیسی ساداتی تولیت آستان قدس رضوی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، مصطفی میرسلیم وزیر ارشاد دولت دوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی و مصطفی هاشمی‌طبا معاون رئیس جمهوری در دولت‌ دوم اکبر هاشمی رفسنجانی و دولت اول محمد خاتمی به عنوان داوطلبان تائید صلاحیت شده نام برده شده است.

در این میان رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است. بسیاری از مخالفان نامزدی وی رد صلاحیتش را از سوی شورای نگهبان، از دست رفتن فرصتی برای قدرت آزمایی سیاسی و روشن شدن میزان محبوبیت وی دانسته اند.

۹. ردصلاحیت #احمدی_نژاد یعنی ردصلاحیت کسانی که دیروزحامی ا.ن بودندوامروزحامی #رییسی
دیروزمی‌گفتند دولت امام زمان امروزمی‌گویند دولت امام رضا

— mehdi mahmoudian (@MahmoudianMe) April 20, 2017

برخی از کاربران و کنشگران سیاسی نیز با اشاره به حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و اعلام نظر مثبت علی خامنه‌ای، رهبر ایران نسبت به وی، با استناد به این رد صلاحیت بر محق بودن خود در اعتراض‌های ۸ سال پیش تاکید کرده‌اند.

بنظر ميرسه كساني كه تازه فهميدن احمدي نژاد صلاحيت نداره بايد برن در حصر، چون كسانيكه سالها قبل اين مطلب رو فهميدن از همون زمان تو حصرن !!!

— Feyzollah Arabsorkhi (@feyzarab) April 20, 2017

#میرحسین_موسوی پس چرا در #حصر است؟ او هم که همین را می‌گفت. می‌گفت #احمدی_نژاد#صلاحیت ندارد.

— Fahimeh KhezrHeidari (@Fahimehkhezr) April 20, 2017

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی یک روز پیش از اعلام اسامی تائید صلاحیت شدگان در گفتگو با تلویزیون عرب زبان جمهوری اسلامی ایران، العالم گفته بود: «التزام عملی به ولايت فقيه متفاوت است با اينكه بگوييم مثلا رهبری نظام در جايی بيانی داشتند و آن بيان ناظر به اين فرد است و آن بخواهد مبنای بررسي صلاحيت قرار بگيرد.» وی تاکید کرده بود: «بررسی صلاحيت‌ها در هر انتخاباتی مربوط به همان دوره‌ای است كه فرد در آن انتخابات ثبت نام كرده است. حال ممكن است فرد تأييد شود يا نشود.»

جدای از ممانعت از ورود محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی به این رقابت سیاسی، می‌توان به دیگر رد صلاحیت شدگان شناخته شده از جمله محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی، علی‌رضا زاکانی و حمیدرضا بابایی نمایندگان پیشین مجلس شورای اسلامی و از چهره‌های جریان اصولگرا یاد کرد. تمامی داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند از سوم تا ششم اردیبهشت ماه مهلت اعتراض به تصمیم شورای نگهبان دارند. انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برپا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای نگهبان محمود احمدی نژاد را رد صلاحیت کرد

مصاحبه اختصاصی یورونیوز با محمود احمدی نژاد

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند