Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مصاحبه اختصاصی یورونیوز با محمود احمدی نژاد

مصاحبه اختصاصی یورونیوز با محمود احمدی نژاد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در جریان نامنویسی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سابق نیز اعلام کاندیداتوری کرد.

در جریان نامنویسی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سابق نیز اعلام کاندیداتوری کرد. انتخاب مجدد وی در انتخابات جنجالی سال ۸۸ شمسی اعتراضات سراسری را در ایران رقم زد که از زمان انقلاب ایران بی سابقه بود.

با توجه به واکنشهای گسترده به اعلام نامزدی آقای احمدی نژاد، جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران با او به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: ایران بعد از احمدی نژاد با ایران الان چه تفاوتی کرده است؟

محمود احمدی نژاد: «تفاوت زیاد است بالاخره یک ملت در حال حرکت است. جهان در حال تغییر است. یک انسان را دو روز پشت سر هم می بینید خیلی تفاوت کرده است. یک ملت و یک کشور هم همینطور است. اما در بخشهای اقتصادی و سیاسی به نظرم نمی رسد که ما قوی تر شده باشیم.»

Inside the office of Iran's former president Ahmadinejad for his interview with montazeri_javad</a> ... coming up shortly <a href="https://t.co/aymLMGAA5Y">pic.twitter.com/aymLMGAA5Y</a></p>&mdash; euronews (euronews) April 19, 2017

یورونیوز: یکی از مشکلاتی که در دوران شما وجود داشت بحث تحریمهای اقتصادی و تحریمهای بین المللی بود که علیه ایران وضع شده بود و چرخش اقتصاد کشور را با مشکل مواجه کرده بود. بعد از برجام ادعا می شود که تحریمها برداشته شده و این مشکلات رفع شده است. می خواستم نظر شما را درباره برجام بدانم.

محمود احمدی نژاد: «ببینید، برجام یک قرارداد است یک معاهده حقوقی است که بین ایران و چند تا کشور امضا شده و در ایران هم نهادهای رسمی آنرا تایید کرده اند و رهبری هم پایبندی خود را به آن اعلام کرده اند. بنابر این به لحاظ حقوقی این الان یک سند است. اما به لحاظ توقعاتی که حول و حوش برجام در تبلیغات و گفتگوها ایجاد شد، جوری بیان شد که همه مسایل عالم حل می شود و تمام تحریمهای سازمان ملل و تحریمهای یک جانبه و چند جانبه خارج از قانون برطرف می شود، روابط درست می شود و همه مسائل اصلاح خواهد شد. به نظرم این اطلاع رسانی نادرست بود یعنی اطلاعات درستی در اختیار ملت قرار نگرفت. بعد هم خوب می بینیم، آنچه گفته شده بود، محقق نشد و تحریمها ادامه پیدا کرد، تحریمهای جدیدی وضع شد، تحریمهایی تمدید شد و ظرفیت پیگیری حقوقی در برجام پیش بینی نشده بود. من فکر می کنم در هر جای دنیا وقتی معاهداتی در این سطح می خواهد منعقد شد، حتما باید اطلاعات درستی به مردم داده بشود و حتی الامکان و حتما باید نظر مردم اخذ شود چون بالاخره این به همه مردم برمی گردد. اما همانطور که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام می کند، ایرانی ها به همه تعهدات خودشان عمل کرده اند. اما بخشی از تعهدات طرف مقابل هنوز اجرا نشده است که فکر می کنم باید اجرا بشود.»

یورونیوز: می خواستم از دلیل شما برای کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری برای بار سوم بپرسم. دلیل این حضور شما چیست. با توجه به اینکه رهبر ایران، آیت الله خامنه ای به شما توصیه کرده بودند که در انتخابات شرکت نکنید و شما هم در نامه ای رسما به ایشان اعلام کردید که برنامه ای برای شرکت در انتخابات ندارید، دلیل شما برای حضور در این انتخابات چه هست؟ و خیلی ها الان این حضور شما را در واقع یک چالش بین شما و آیت الله خامنه ای می بییند. نظر شما را در این باره می خواستم جویا شوم.

محمود احمدی نژاد: «ببینید، مشارکت در امور اجتماعی وظیفه هر فردی است. نمی توانیم به یک نفر بگوییم که مشارکت نکن. هر کس ایده ای دارد طرحی دارد. در ایران هم آزادی هست همه می توانند شرکت بکنند، خودشان را در معرض رای مردم قرار بدهند. هر کس که فکر می کند می تواند کاری بکند و بهتر اداره کند و برنامه بهتری برای اداره کشور دارد. من هم استثنا نیستم. در آن ثبت نام هم اعلام کردم رهبری انقلاب منع دستوری نفرمودند، توصیه کردند گفتند نه می گوییم بیایید و نه می گوییم نیایید. علیرغم این و علیرغم اینکه شرایط کلا عوض شده و اصلا از حالت دو قطبی در آمده و الان چند قطبی ایجاد شده است، به هر حال، در روز ثبت نام هم من اعلام کردم که برای حمایت از دوست و برادر عزیزم آقای بقایی وارد عرصه انتخابات شده ام.»

یورونیوز: امیدوار هستید که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شوید؟

محمود احمدی نژاد:«دلیلی بر نشدن آن نیست. چرا؟ چرا نباید بشوم؟»

یورونیوز: و اینکه رهبری بصراحت در سال هشتاد و هشت اعلام نظر کردند و گفتند و بنوعی از دولت شما حمایت کردند. به نظر می آید که شاید الان از این حمایت برخوردار نیستید. در این باره چه نظری دارید؟

محمود احمدی نژاد: «ایشان از همه دولتها حمایت کردند. از همه دولتها، از همین دولت فعلی هم حمایت کردند، اگر حمایت نمی کردند، دولت فعلی نمی توانست برجام را امضا کند یا کارهایش را جلو ببرد.»

یورونیوز: درباره دو رقیب شما در انتخابات سال هشتاد و هشت، از اینکه این دو رقیب شما هشت سال است در حصر خانگی هستند، نظری دارید؟

محمود احمدی نژاد: «قبلا گفته ام دوست ندارم هیچکس در هیچ کجای دیگر در حصر یا زندان باشد، دوست ندارم.»

یورونیوز: به همینقدر اکتفا می کنید؟

محمود احمدی نژاد: «نظرم را پرسیدید من هم می گویم که دوست ندارم. این نظر من است.»

*یورونیوز: در رسانه ها و در محافل سیاسی می شنویم که اعلام کاندیداتوری شما و معاونتان در دولت قبلی، آقای بقایی شاید در واقع جدی نباشد بلکه فقط برای کسب نوعی مصونیت در برابر پرونده های اقتصادی یا سیاسی باشد که در دوران ریاست جمهوری شما مطرح بوده است. پاسخ شما به این منتقدان چیست؟

محمود احمدی نژاد: «رقبایی ما در داخل کشور داریم که فقط بلدند تخریب کنند. تهمت می زنند بدون اینکه نیاز بدانند سندی ارائه کنند. خوشبختانه هیچ سندی تاکنون ارائه نشده و نخواهد شد چون وجود ندارد. زندگی آقای بقایی به شدیدترین وجه ممکن مورد بررسی قرار گرفته، بالا پایین شده، گروههای متعهد از نهادهای گوناگون. خوب چیزی وجود ندارد. اما عده ای هستند اصرار دارند فکر می کنند با تکرار حرفهای غلط می توانند این را در جامعه جا بیندازند. هیچ پرونده ای وجود ندارد. خیلی ها ممکن است پرونده داشته باشند. پرونده درست کردن که کاری ندارد. یک شکایت است، یک شماره ثبت، پرونده شروع شد! اما اینکه کسانی که مدعی اند بتوانند اثبات کنند، حداقل درباره بنده و آقای بقایی و دوستان من چنین چیزی اتفاق نیفتاده و هرگز هم اتفاق نخواهد افتاد.»

یورونیوز: خاستگاه شما جناح اصولگرا بود اما امروز می بینیم…

محمود احمدی نژاد: «منظورتان از جناح اصولگرا که هست؟»

یورونیوز: جریانی که خودش را…

محمود احمدی نژاد: «اینطور نیست، سال هشتاد و چهار هم کاندیداهای جناح اصولگرا معلوم بودند، هیچ حمایتی از بنده نکردند. بنده با افراد گوناگون سیاسی و مردم از قبل ارتباط داشتم و الان هم دارم. اما اگر منظورتان این است که من به یک اصولی پایبندم، حتما همینطور است. من به یک اصول انسانی و ارزشهای انسانی بشدت پایبندم. حاضر نیستم آنها را بخاطر رقابتهای سیاسی کنار بگذارم. ضمن اینکه هدفم هم اصلاح شرایط مردم و شرایط کشور هست، اصلاح شرایط جهان است.»

یورونیوز: ارزیابیی از جایگاه و محبوبیت خودتان در میان توده های مردم دارید؟

محمود احمدی نژاد: «ارتباط ما با مردم خوب است، هر کس باید به دل خودش مراجعه کند. اگر شما مردم را دوست داشتید، مردم هم دوستتان دارند.»

یورونیوز: نه منظورم این است که فکر می کنید اگر از فیلتر شورای نگهبان هم گذر کردید…

محمود احمدی نژاد: «حتما استقبال مردم خیلی خوب خواهد بود.»

یورونیوز: بعد از اینکه آقای ترامپ بعنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شدند، شما نامه ای را به ایشان نوشتید، آیا پاسخی هم دریافت کردید؟

محمود احمدی نژاد: «آقای ترامپ ادعاهایی کرد و وعده هایی به مردم داد. من آن وعده ها را به ایشان یادآوری کردم و راه اجرای آنها را به ایشان گفتم. بعنوان یک وظیفه انسانی. همه ما وظیفه داریم که به همدیگر یادآوری کنیم و تذکر بدهیم. حالا اینکه ایشان بپذیرد یا نپذیرد، مهم نیست. مهم این است که من وظیفه ام را انجام دادم. به ایشان گفته ام که کدام راه درست است کدام راه غلط است.»

یورونیوز: و پاسخ ایشان چه بوده؟

محمود احمدی نژاد: «من انتظار ندارم که ایشان پاسخی بدهد چون این یک دیپلماسی عمومی است. دیپلماسی عمومی نیازمند پاسخ اختصاصی نیست بلکه خطابش همه بشریت است اما با نام بردن از یک فرد.»

یورونیوز: در مورد وضعیت سوریه، بعد از اتفاق اخیر و حمله موشکی آمریکا به خاک سوریه فکر می کنید تحولات سوریه به چه سمتی پیش می رود؟

محمود احمدی نژاد: «من فکر می کنم که آقای ترامپ برغم وعده هایی که به مردم داد، راه جنگ را انتخاب کرد. و قبلا هم گفته ام که این جنگ این بار به فروپاشی هژمونی جهانی آمریکا منجر خواهد شد، قطعا. دلایل فراوانی در این باره دارم که قبلا هم گفته ام و در فرصت دیگری خواهم گفت. ایران، آمریکا، روسیه، عربستان، ترکیه، همه ما باید برای اولا امنیت، گفتگو و صلح دست به دست هم بدهیم، ثانیا تبلور و حاکمیت اراده مردم سوریه. ما باید به حاکمیت ملت سوریه احترام بگذاریم و اجازه بدهیم که مردم سوریه خودشان انتخاب کنند. هیچکس، هیچکس بالاتر از مردم سوریه نیست. هیچکس.»

یورونیوز: اجازه می خواهم بعنوان سوال آخر از شما بپرسم بعد از پایان دوران ریاست جمهوری تان دوران فراغتتان را چگونه می گذرانید؟

محمود احمدی نژاد: «خوب، مطالعه می کنم. تدریس در دانشگاه دارم. کارهای تحقیقاتی هست. کار در رشته تخصصی خودم هست و در ارتباط با اقتصاد و مسائل سیاسی کشور و بین الملل هست. بخش قابل توجهی از وقت من در ملاقات با مردم و شخصیتهای گوناگون داخلی و خارجی می گذرد، ورزش می کنیم. مسافرت می رویم، تفریح هم می کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان احمدی‌نژاد: کسانی که مورد ظلم قرار گرفته‌اند پرونده‌ خود را ارسال کنند

ثبت نام از نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند