ونزوئلا؛ هرج و مرج سیاسی در کنار بحران اقتصادی

ونزوئلا؛ هرج و مرج سیاسی در کنار بحران اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیکلاس مادورو دوران ریاست جمهوری پر بحرانی را در ونزوئلا می گذراند.

آگهی

نیکلاس مادورو دوران ریاست جمهوری پر بحرانی را در ونزوئلا می گذراند. این کشور در این مدت با کمبود مواد غذایی و دارو مواجه شد و حال به گفته صندوق بین المللی پول در بحران عمیق اقتصادی فرورفته است.

همچنین به نظر می رسد که کاریزما و محبوبیت هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا در آقای نیکلاس مادورو وجود نداشته باشد. او در سال ۲۰۱۳، مدت کوتاهی پس از مرگ هوگو چاوز در انتخابات بر رقیب خود، انریکه کاپریلس رادنسکی با اختلاف ۱.۴۹ درصد پیروز شد. این در حالی است که سال قبل از آن آقای چاوز با اختلاف ۱۱ درصد رقیب انتخاباتی خود را شکست داده بود.

از همین رو بود که انریکه کاپریلس در سال ۲۰۱۳ پس از اعلام نتایج گفت: «امروز شما و طرز تفکرتان بازنده بزرگ بود.»

با سقوط قیمت نفت، به اقتصاد ونزوئلا ضربه ای سخت وارد شد. کمبود ارز باعث شد تا تهیه مواد اولیه مورد نیاز از طریق واردات متوقف شود.
صف های طولانی و هرج و مرج نتیجه کمبود مواد غذایی و دارو بود.

هرج و مرج در ونزوئلا به نفع احزاب مخالف دولت بود. آنها در انتخابات پارلمانی موفقیت تاریخی کسب کردند. از آن پس خصومت بین دو دیدگاه سیاسی بیشتر و بیشتر شد و دو طرف از اختیارات خود برای به چالش کشیدن دیگری استفاده کردند برای مثال رئیس جمهور مادورو بارها با حمایت دیوان عالی کشور، اجرای قوانین تصویب شده در پارلمان را متوقف کرد.

در آغاز سال جدید میلادی، مخالفان تصمیم به برکناری رئیس جمهور گرفتند. آنها که اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار داشتند، خواستار اصلاح قانون اساسی، کم کردن مدت ریاست جمهوری از شش سال به ۴ سال و در نهایت برگزاری همه پرسی برای واگذاری قدرت شدند.

این قصد آنها با بهانه به حد نصاب نرسیدن امضا ها برای همه پرسی بوسیله شورای ملی انتخابات رد شد.

اما پس از یک دوره آرامش نسبی سعی دیوان عالی کشور برای منحل کردن پارلمان آتش زیر خاکستر خشم احزاب مخالف دولت را شعله ور کرد. مخالفان این حرکت را «کودتا» خواندند.

منع انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان از انجام مشاغل دولتی برای ۱۵ سال توسط قاضی جرقه آغاز تظاهراتها در کشور شد. گردهمایی های اعتراضی ای که بارها به خشونت کشیده شد، تا کنون ادامه دارد و تاکنون طی این اعتراضات دستکم پنج نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوردون براون: آرام آرام به سوی یک بحران اقتصادی دیگر می رویم

نیکلاس مادورو دولت آمریکا را متهم به تلاش برای انجام کودتا در این کشور کرد

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند