Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلاش آمریکا برای استفاده از اهرم چین برای مهار کره شمالی

تلاش آمریکا برای استفاده از اهرم چین برای مهار کره شمالی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ درصدد است در موضوع برخورد با کره شمالی، دولت چین را با خود همراه کند.

آقای ترامپ که بر توقف پیشرفتهای هسته ای کره شمالی و برنامه توسعه موشکهای بالستیک این کشور اصرار دارد، درصدد است چند دهه سیاست آمریکا را که سکوت در قبال همکاریهای پکن و پیونگ یانگ بوده است، به کناری بگذارد و چین را به اعمال فشار بر کره شمالی ترغیب کند.

بر این اساس دونالد ترامپ به چین پیشنهاد داده است که در قبال پایان دادن به حمایتهایش از کره شمالی، از امتیازات بیشتری در روابط تجاری خود با واشنگتن برخوردار شود. نزدیک به ۸۰ درصد از تجارت خارجی کره شمالی با کشور چین انجام می شود.

به نظر می رسد دیپلماسی آمریکا در قبال چین تا حدودی نتیجه بخش بوده است زیرا چین، نگران از احتمال بروز درگیری در دریای ژاپن در هر لحظه، اعلام کرده است که واردات زغال سنگ از کره شمالی را متوقف می کند.

با این وجود کارشناسان سیاسی در آمریکا به اقدامات آقای ترامپ در این زمینه با نگرانی می نگرند.
برای چند دهه مقامات ایالات متحده آمریکا از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای همتایان چینی خود روشن کرده بودند که برای حفظ ثبات جهانی، از داد و ستدهای میان پکن و پیونگ یانگ چشم پوشی خواهند کرد و از موضوعات تجاری به عنوان اهرمی برای تحقق اهداف امنیتی در شبه جزیره کره استفاده نخواهند کرد. چراکه به گفته مایکل گرین، عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دولت بوش، این کار این ذهنیت را در میان دیگر کشورها بوجود می آورد که می توانند از طریق ابزار تجاری، قدرت چانه زنی خود را در مقابل آمریکا افزایش دهند.

اما اینکه آقای ترامپ در قبال همکاری چین چه امتیازات ویژه اقتصادی را به این کشور پیشنهاد خواهد کرد هنوز روشن نیست؛ آنهم در حالی که هم اکنون آمریکا در روابط تجاری خود با چین با یک کسری تجاری چند میلیارد دلاری مواجه است و علاوه بر این، تلاش واشنگتن برای سالهای طولانی برای دسترسی شرکتهای آمریکایی به بازارهای چین چندان موفق نبوده است.

همچنین، قول اعطای امتیازات بیشتر به چین در حالی داده شده که یک «کره شمالی غیرهسته ای» به نفع پکن نیز هست چراکه چینی ها نیز با حضور یک قدرت تمام عیار هسته ای در مرزهای شرقی خود، وقوع جنگ و ورود میلیونها پناهنده به خاک کشورشان و درنهایت تقویت حضور نظامی آمریکا در دریای ژاپن موافق نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است

«همتاسازی» پنتاگون با چین؛ نبرد شهپادها در عصر جدید جنگ‌های دریایی با توجه به نمونه اوکراین و یمن