تظاهرات در بوداپست علیه قانون جدید آموزشی دولت مجارستان

تظاهرات در بوداپست علیه قانون جدید آموزشی دولت مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بوداپست، پایتخت مجارستان روز دوشنبه نیز شاهد تظاهرات هزاران نفری به تصمیم دولت این کشور در بخش آموزش عالی بود، تصمیم و قانونی که معترضان می گویند هدفش اعمال محدودیت یا ممنوعیت فعالیت دانشگاه های خارجی

آگهی

بوداپست، پایتخت مجارستان روز دوشنبه نیز شاهد تظاهرات هزاران نفری به تصمیم دولت این کشور در بخش آموزش عالی بود، تصمیم و قانونی که معترضان می گویند هدفش اعمال محدودیت یا ممنوعیت فعالیت دانشگاه های خارجی در این کشور است.

این تظاهرات پس از آن که رئیس جمهوری مجارستان قانون مربوطه را امضاء کرد برپا شد. دولت مجارستان می گوید که این قانون منافاتی با آزادی نظام آموزشی و آکادمیک این کشور ندارد.

منتفدان اما می گویند هدف اصلی دولت پایان دادن به فعالیت «دانشگاه اروپای مرکزی» است، دانشگاهی که بینانگذار و تامین کننده بودجه اش جورج سوروس، میلیاردر مجارستانی تبار آمریکایی است.

لایحه مذکور هفته جاری برغم اعتراض نمایندگان مخالف توسط پارلمان مجارستان که حزب حاکم «فیدز» ویکتور اوربان نخست وزیر در آن در اکثریت است به تصویب رسید.

تصویب این لایحه اعتراض و انتقاد چهره هایی از دنیای آکادمیک در سراسر جهان، دولت آمریکا و نیز اتحادیه اروپا را بدنبال داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم