تشدید تدابیر امنیتی در اطراف کلیساهای قبطی در مصر پس از دو انفجار انتحاری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تشدید تدابیر امنیتی در اطراف کلیساهای قبطی در مصر پس از دو انفجار انتحاری

در پی دو انفجار انتحاری در شهرهای اسکندریه و طنطا در مصر که ۴۴ کشته برجا گذاشت دولت تدابیر امنیتی را در سطح کشور، بویژه قاهره پایتخت افزایش داد.

در همین ارتباط عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری برای سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرده است. این تصمیم برای اجرایی شدن باید همراهی پارلمان را جلب کند.

طارق حسونا، رئیس اداره امنیت غرب مصر در این باره گفت: «ما تغییراتی را در پیش گرفته ایم با هدف افزایش توان و امکانات امنیتی. بازرسی ها و کنترل های امنیتی در محوطه کلیساها را بالا برده ایم. برای کنترل آنهایی که وارد کلیساها می شوند و همچنین کنترل خیابان های اطراف کلیساها نیروهای امنیتی گماشته ایم.»

حضور سنگین نیروهای امنیتی در اطراف کلیساهای قبطیان هم نتوانست جلوی خشم مسیحیان قبطی را بگیرد که برای چندمین بار هدف حملاتی از این دست قرار می گیرند.

آنها از کوتاهی دولت در اقدام به موقع گله دارند و می گویند دولت می بایست زودتر به فکر تدابیر امنیتی می افتاد. اسد رزق، از شهروندان مسیحی که همکارش را در جریان این حادثه از دست داده گفت: «سوال من از رئیس جمهور سیسی این است که چرا دو هفته قبل از تعطیلات وضعیت فوق العاده اعلام نکرد؟ و بعد از این جنایت چنین وضعیتی اعلام شد؟ در ماه آوریل هستیم. چرا در اوایل ماه این تدابیر اتخاذ نشد؟ من او را سرزنش نمی کنم بلکه می گویم برنامه ریزی باید بجا و مناسب صورت گیرد.»

اجساد شماری از قربانیان انفجارهای روز یکشنبه در کلیسای جرجیس قدیس در شهر طنطا و کلیسای مارک قدیس در اسکندریه تشییع شدند. این حادثه مرگبار ۴۸ زخمی هم بر جا گذاشت. گروه داعش مسئولیت هر دو انفجار را بر عهده گرفته است.