حمله های تروریستی در روسیه در چند سال اخیر

حمله های تروریستی در روسیه در چند سال اخیر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در شلوغی صبح زود ۲۹ مارس ۲۰۱۰، دو انفجار مهیب با فاصله چهل دقیقه دو ایستگاه مهم متروی مسکو را لرزاند.

آگهی

در شلوغی صبح زود ۲۹ مارس ۲۰۱۰، دو انفجار مهیب با فاصله چهل دقیقه دو ایستگاه مهم متروی مسکو را لرزاند. در عملیات دو زن بمبگذار انتحاری دست کم ۴۰ تن کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند. در حالیکه در ساعات اولیه صبح پانصدهزار نفر از متروی مسکو استفاده می کنند، مقامات روسیه این حمله را مرگبارترین حمله تروریستی از سال ۲۰۰۴ توصیف کردند.

بمبگذاری انتحاری ۲۴ ژانویه سال۲۰۱۱ در فرودگاه بین المللی «دوموددوو» ۳۵ کشته و ۱۶۰ زخمی به جا گذاشت. مقامات روسیه پس از تحقیقات در منطقه چچن گفتند مرتکبان دستگیر و پس از محاکمه به حبس ابد و ده سال زندان محکوم شده اند.

سال ۲۰۱۳ با دست کم چهار حمله مهم تروریستی سالی مرگبار برای روسیه بود. در حمله ۲۹ دسامبر در ترمینال مسافربری ولگاگراد ۱۷ نفر کشته و دهها تن زخمی شدند. حمله انتحاری روز بعد در یک اتوبوس موجب کشته شدن ۱۴ نفر و همچنین مجروح شدن ۲۸ تن شد. این حملات درست یکماه پیش از برگزاری المپیک زمستانی سوچی، روسیه را با چالش امنیتی بزرگی روبرو کرد.

در ماههای اخیر مقامهای روسیه از کشف چندین نقشه بمبگذاری خبر داده اند. دسامبر گذشته یک عملیات گسترده به دستگیری شش تن، از جمله چهار عضو داعش و مصادره مهمات و تسلیحات منجر شد. ماه نوامبر نیز مقامات امنیتی از خنثی کردن نقشه بمب گذاری در مسکو و سن پترزبورگ گزارش دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیکارجویان اسلامگرای آسیای میانه و تهدید امنیت روسیه

حمله های تروریستی در روسیه در چند سال اخیر

ولادیمیر پوتین: در تلاشیم علت انفجار را مشخص کنیم