پیکارجویان اسلامگرای آسیای میانه و تهدید امنیت روسیه

پیکارجویان اسلامگرای آسیای میانه و تهدید امنیت روسیه
نگارش از Euronews

اکتبر ۲۰۱۶ نیروهای ضد تروریستی روسیه به خانه ای در شهر نزران، در جمهوری اینگوشتیا واقع در قفقاز شمالی یورش بردند.

اکتبر ۲۰۱۶ نیروهای ضد تروریستی روسیه به خانه ای در شهر نزران، در جمهوری اینگوشتیا واقع در قفقاز شمالی یورش بردند. در این حمله شش پیکارجوی اسلامگرا کشته شدند. یکی از آنها عضو گروه دولت اسلامی بود که پس از شرکت در جنگ سوریه، برای تدارک عملیات تروریستی به قفقاز آمده بود. در سالهای اخیر و بویژه ۲۰۱۳ موجی از اسلامگرایان جمهوریهای آسیانه میانه به صفوف پیکارجویان داعش پیوسته اند که تعداد آنها تا سال ۲۰۱۵ بین سه تا پنج هزار تن تخمین زده می شود.

روسیه از سال ۲۰۱۵ با حملات هوایی در حمایت از رژیم بشار اسد وارد جنگ سوریه شد. به گفته ناظران این حملات بروی کانونهای تمرکز پیکارجویان قفقازی و جمهوری های آسیانه میانه هدف گرفته شده بود. منطقه جغرافیایی مستعد جذب پیکارجویان جمهوری های آسیانه میانه روسیه برای جهاد و پیوستن به داعش و جبهه النصره به سوریه شامل داغستان، اینگوشتیا، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و در نهایت قفقاز است که از جنگ اول و دوم چچن همچنان ناآرام باقی مانده است.

پیکارجویان آسیای میانه در صفوف داعش به جنگجویان چچنی معروف هستند. ابوعمر ال شیشانی که در جنگ اول و دوم چچن کودک و نوجوان بود به یکی چهره های مقاومت چچن تبدیل شد و سال ۲۰۱۳ با داعش بیعت کرد. او که به عنوان یکی از رهبران شناخته شده و مهم گروه دولت اسلامی معرفی می شد سرانجام سال ۲۰۱۶ در عراق کشته شد.

آیا این جهادگران با داعش وصلت کرده اند و یا در تدارک جهادی دیگر هستند؟ این مهمترین نگرانی دولت روسیه از این شبه نظامیان است. به نظر می رسد سوریه به افغانستان دیگری، اردوی آمادگی و سکوی پرتاب این پیکارجویان برای تاسیس خلافت اسلامی در قلمرو روسیه تبدیل شده است.

مطالب مرتبط