مراسم شصتمین سالگرد امضای پیمان رم با حضور رهبران اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مراسم شصتمین سالگرد امضای پیمان رم با حضور رهبران اتحادیه اروپا

رهبران اتحادیه اروپا روز شنبه در رم، پایتخت ایتالیا گرد آمدند تا شصتمین سالگرد امضای «پیمان رم» را جشن بگیرند؛ فرصتی دوباره برای تاکید بر وحدت میان ۲۷ عضو، آنهم در غیبت آشکار بریتانیا که در پی همه پرسی ژوئن گذشته، جدایی از اتحادیه اروپا را در پیش گرفت تا عملا به پیوند خود با «پیمان رم» را پایان دهد.

پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا میزبان شرکای اروپایی است و هر یک از آنها در بدو ورود به مراسم با قدم گذاشتن بر روی فرش قرمز همسویی خود را با وحدت و آینده مشترک اتحادیه اروپا و اراده واحدشان را در برابر برکسیت نشان دادند.آنتونی تاجانی، سخنگوی پارلمان اروپا ضمن ابراز نگرانی از مشکلات اروپا گفت: «ما از اروپا خسته نشده ایم. اما می خواهیم که عملکردش بهتر شود. اشتباهات زیادی رخ داده و اتحادیه ما هنوز کامل نیست و اغلب از واقعیت فاصله داشته و با اختلاف، ناکارآمدی و کاغذبازی بیش از اندازه همراه بوده است. بعنوان نماینده پارلمان من نگران نارضایتی فزاینده ای هستم که موجب تحریک شهروندان می شود. بدون نزدیک کردن اروپا به مردم نمی توانیم در مسیرمان پیش برویم.»

به نظر می رسد انتقادهای این مقام بیشتر در همراهی با منتقدان اتحادیه اروپا و آنهایی است که خواهان خروج از این اتحادیه هستند از جمله مارین لوپن، نامزد جناح راست افراطی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو.

مراسم شصتمین سالگرد پیمان رم در کاپیتول برگزار می شود همان جایی که رهبران شش کشور (آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ) در ۲۵ مارس ۱۹۵۷ با امضای این پیمان پایه های شکل گیری اتحادیه اروپا را ریختند.