Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«مسجدی که بغدادی خود را خلیفه خواند به زودی پس گرفته می شود»

«مسجدی که بغدادی خود را خلیفه خواند به زودی پس گرفته می شود»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارتش عراق می گوید نیروهای حاضر در عملیات آزادسازی موصل با پیشروی های جدید، به مرکز این شهر رسیده اند و در آستانه بازپس گیری مسجد موصل هستند.

آگهی

ارتش عراق می گوید نیروهای حاضر در عملیات آزادسازی موصل با پیشروی های جدید، به مرکز این شهر رسیده اند و در آستانه بازپس گیری مسجد موصل هستند. این مسجد محلی است که ابوبکر بغدادی در سال ۲۰۱۴ میلادی خود را در آنجا به عنوان خلیفۀ دولت اسلامی معرفی کرد.

نبردها در حال حاضر در اطراف ایستگاه قطار موصل متمرکز شده و ارتش عراق می گوید بزودی کنترل این ایستگاه را به دست می گیرد.

با ادامۀ پیشروی ها علیه داعش در این منطقه، مردم بیشتری تلاش می کنند خود را به اماکن امن برسانند. به گفتۀ مقامات ارتش عراق، داعش در این درگیری ها از شهروندان این شهر به عنوان سپر انسانی استفاده می کند. مقامات عراق می گویند نیروهای عراقی تلاش می کنند همزمان با پیشروی ها در موصل، شهروندان را به اردوگاههای خارج از این شهر منتقل کنند.

مسئولان کمیسیاریای عالی پناهندگان می گویند ظرفیت برخی از اردوگاه ها کاملا پر شده و امکان اسکان مردم وجود ندارد و باید اردوگاههای جدید احداث شود.

علی وداله، از شهروندان موصل توانسته است خود را به اردوگاه حمام العلیل برساند. او می گوید : «می خواهم اینجا بمانم اما دیگر چادر ندارند. اینجا خیلی شلوغ است و کسانیکه به اردوگاه خیضر رفته اند می گویند آنجا هم جا نیست. خیلی ها بیرون از این اردوگاه و در خیابان ها می خوابند.»

تاکنون نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از اهالی موصل موفق شده اند خود را به این اردوگاهها که در شرق و جنوب این استان مستقر شده است برسانند.

موصل نزدیک به یک و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و طبق گفتۀ مسئولان عراق، هنوز بیش از ۶۰۰ هزار نفر از مردم در بخش غربی که در اختیار داعش است، بسر می برند.

نبردها برای آزادسازی موصل از دست داعش از ماه اکتبر گذشته آغاز شده و با مشارکت پلیس عراق، نیروهای ضد تروریست ارتش، پیشمرگه های کرد و نیروهای نظامی داوطلب موسوم به حشد الشعبی با پشتیبانی بمباران ائتلاف سرکوب داعش در حال انجام است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امید مردم شرق موصل به بازسازی و فرار ساکنان غرب شهر از آتش نبرد

کمک به زخمی ها در موصل

شرق موصل پس از داعش، زندگی به دومین شهر عراق بازمی گردد