امید مردم شرق موصل به بازسازی و فرار ساکنان غرب شهر از آتش نبرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امید مردم شرق موصل به بازسازی و فرار ساکنان غرب شهر از آتش نبرد

با گذشت شش ماه از آغاز عملیات آزادسازی موصل، هزاران نفر از مردم از مناطق تحت اشغال نیروهای داعش فرار می کنند و به سمت خطوط امن تحت کنترل دولت عراق می روند.

به گزارش وزارت مهاجرت عراق، تعداد آوارگان نبرد موصل که در ماه اکتبر با حمایت توپخانه نیروهای آمریکا آغاز شد، به ۳۵۵ هزار نفر می رسد. با تشدید درگیریها در غرب موصل نیز نزدیک به ۱۸۱ هزار نفر از این بخش شهر گریخته اند.

احمد، ساکن محله الیرموک می گوید: «خدا می داند که همه آنها مجرمان جنایتکارند. خدا می داند که از این ویرانی خسته شده ایم.»

عبدالله از ساکنین موصل می گوید: «ما از زیر آوار فرار کردیم. خانه ام خراب شد و ما را از زیر آوار بیرون آوردند. همه جا ویران شده است.»

مردمی که از مناطق درگیری می گریزند، زمانی که به اردوگاهها می رسند در می یابند که جایی برای آنان وجود ندارد. باید منتظر بمانند تا اردوگاههای جدید توسط کمیساریای پناهجویان سازمان ملل ساخته شود. بعضی از پناهجویان در مساجدی مستقر هستند که حالا تبدیل به پناهگاه آوارگان شده است.

با وجود تمام این مشکلات و احتمال خطر و حمله مجدد، بسیاری از ساکنان شرق موصل بدلیل شرایط سخت اردوگاهها به شهر خود بازگشته و مشغول ساخت و ترمیم خانه هایشان شده اند. آنها از اینکه زنده مانده اند خوشحال هستند.

سمیرا ساکن شرق موصل است. او میگوید: «خوشحالم که آزاد شده ایم. خانه ما از بین رفته است و این بهایی بود که باید (برای آزادی) می پرداختیم.»

یکی دیگر از ساکنان بخش شرقی شهر که در حال بازسازی خانه خود است گفت: «درست است که همین نزدیک ما درگیری و نبرد است اما کجا می توانیم برویم؟ سرپناه های کمی وجود دارد. باید خانه خود را دوباره بسازیم و فعلا هم باید خانه موقتی بسازیم.»

نیروهای دولت عراق با کمک نیروهای پیشمرگه و توپخانه ارتش آمریکا، موفق به بازپسگیری بخش شرقی موصل شده اند اما درگیریهای شدید در غرب این شهر ادامه دارد.