شرق موصل پس از داعش، زندگی به دومین شهر عراق بازمی گردد

شرق موصل پس از داعش، زندگی به دومین شهر عراق بازمی گردد
نگارش از Euronews

در حالی که نبرد میان نظامیان عراقی علیه داعش در غرب موصل به شدت در جریان است، بازار «یونس نبی» در شرق آن داغ است و این تکاپو حکایت از آن دارد که پس از سه سال اشغال داعش، ساکنان دومین شهر بزرگ کشور در

در حالی که نبرد میان نظامیان عراقی علیه داعش در غرب موصل به شدت در جریان است، بازار «یونس نبی» در شرق آن داغ است و این تکاپو حکایت از آن دارد که پس از سه سال اشغال داعش، ساکنان دومین شهر بزرگ کشور در تلاش برای بازگرداندن اوضاع به حال عادی هستند.

حضور نیروهای امنیتی در اینجا سنگین است. آنچه ضریب امنیت شهروندان را بالا می برد و آنها را نسبت به تدوام ثبات و آرامش موجود مطمئن تر می کند. با اینحال کمبود امکانات اولیه زندگی آنها را دشوار کرده است.

یکی از ساکنان محلی گفت: «مهمترین موضوع امنیت است. وقتی تحت اشغال داعش زندگی می کردیم طی ۲۴ ساعت کشته می دادیم و غذا و آبی هم نداشتیم. اگر بچه ای در حال بازی بود، آنها او را می کشتند.»

یکی دیگر از ساکنان محلی افزود: «مهم این است که داعش رفته است. حالا باید شهر را از خرابی های به جا مانده پاک کنیم و آب و برق و زندگی دوباره به آن بازگردانیم.»

پنج ماه حملات بی امان نیروهای عراقی به پشتیبانی جنگنده های ائتلاف علیه مواضع داعش بیشتر بخش های موصل را تبدیل به ویرانه کرده است. زیرساخت ها تخریب شده اند و آب و برق در بسیاری از نقاط شهر قطع است.

داعش با گرایشات افراطی خود پس از اشغال این شهر محدودیت های زیادی برای ساکنان آن ایجاد کرد؛ از جمله ممنوعیت استعمال دخانیات، استفاده از تلویزیون و رادیو و مجبور کردن مردان به بلند کردن ریش و زنان به حجاب کامل از فرق سر تا نوک انگشتان.

مطالب مرتبط