Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه پیشروی نظامیان عراقی در غرب موصل

ادامه پیشروی نظامیان عراقی در غرب موصل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیشروی نیروهای عراق به سوی غرب موصل ادامه دارد.

آگهی

پیشروی نیروهای عراق به سوی غرب موصل ادامه دارد. به گفته منابع امنیتی عراق خط مقدم نبرد با داعش به بخش قدیمی شهر نزدیکتر می شود. حمله نیروی هوایی ارتش عراق به مواضع داعش در این بخش هم شدت گرفته است. تا تصرف «مسجد جامع نوری» و مناره معروف آن، جایی که ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در ژوئیه ۲۰۱۴ ادعای خلافت کرد، راه زیادی نمانده است.

حیدر ابو ضرغام، سرلشکر پلیس فدرال عراق دراین باره گفت: «هوا ابری و بارانی است اما نیروهای ما در این آب و هوای بد در حال پیشروی به سوی مواضع تعیین شده هستند. در چند قدمی مسجد نوری هستیم. جایی که مقر اصلی ابوبکر بغدادی بود.»

با این حال پرچم سیاه رنگ داعش همچنان بر فراز مناره این مسجد به اهتزاز درآمده.

به گفته مقام های آمریکا نزدیک به ۲۰۰۰ پیکارجوی داعش در دومین شهر بزرگ عراق باقی مانده اند و به کمک تک تیراندازها و خمپاره اندازها و با استفاده از بمبگذاری های انتحاری در برابر ارتش عراق مقاومت می کنند.

همزمان با تشدید درگیری ها و نبرد کوچه به کوچه در اطراف بخش قدیمی موصل هزاران تن از شهروندان ناگزیر خانه هایشان را ترک کرده اند. خانواده ها به همراه اعضایشان، از پیر و جوان تا خردسال در حالی که چیزی برای خوردن ندارند مسیرهای گل آلود را در پیش گرفته اند تا در بخش شرقی شهر که در کنترل نیروهای عراقی است مامنی بیابند.

یکی از آنها گفت: «اوضاع افتضاح است. داعش همه چیز را نابود کرده. نه غذایی مانده و نه نانی. هیچ چیز نداریم.»

به گزارش سازمان ملل متحد نزدیک به ۶۰۰ هزار غیرنظامی در میان تبادل آتش طرفین گیر افتاده اند. از اکتبر گذشته تا کنون نزدیک به ۲۵۵ هزار نفر از نواحی تحت محاصره موصل گریخته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرق موصل پس از داعش، زندگی به دومین شهر عراق بازمی گردد

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد

مجلس عراق قانون مجازات ۱۵ سال زندان برای همجنسگرایی را تصویب کرد