توقف کمپین هواداران اردوغان در آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توقف کمپین هواداران اردوغان در آلمان

برپاکنندگان کمپین حمایت از رئیس جمهوری ترکیه اعلام کردند که تبلیغات سیاسی خود را درباره همه پرسی پیش رو بر سر قانون اساسی این کشور، در آلمان متوقف می کنند.

اتحادیه ترک های دموکرات اروپا در بیانیه اش به وخیم شدن روابط ترکیه و آلمان اشاره کرده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه از ترکیه خواسته بود از تکرار مقایسه دولت این کشور با حکومت نازی دست بکشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یک روز پس از آن تمام اروپا را «فاشیست» نامید و گفت: «کشورهای اتحادیه اروپا در کنار هم استوارتر از احزاب اپوزیسیون ما علیه همه پرسی ۱۶ آوریل ایستاده اند. این آزاردهنده تر است. امروز اروپا فاشیست و اروپای ظالم دوران جنگ جهانی دوم است. اروپای امروز، اروپای دوران قرون وسطایی است که ترک ها و اسلام را دشمن می داند.»

از سویی دیگر فرانس تیمرمانس، معاون رئیس کمیسیون اروپا در نشست خبری مشترک با زیگمار گابریل، وزیر امورخارجه آلمان در واکنش گفت: «این یک همبستگی اروپایی است. رویکرد رئیس جمهور اردوغان درباره آلمان و هلند پذیرفتنی نیست. ما نمی خواهیم با نازی ها مقایسه شویم.»

پیش تر رسانه های آلمان خبر داده بودند که آقای اردوغان قصد سفر به این کشور و جلب آرای حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار مهاجر ترک واجد شرایط رای دهی را دارد.

قرار است دولت ترکیه برای اصلاح قانون اساسی این کشور روز ۱۶ آوریل همه پرسی برپا کند. در صورت کسب اکثریت آرا به نفع تغییر قانون اساسی، قدرت رئیس جمهوری ترکیه افزایش می یابد.