Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نرخ مشارکت چشمگیر در انتخابات سراسری هلند

نرخ مشارکت چشمگیر در انتخابات سراسری هلند
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مارک روته، نخست وزیر هلند و خیرت ویلدرز چهره تندروی سیاست این کشور بامداد چهارشنبه در نخستین ساعات گشایش درهای شعبات اخذ رای، پای صندوق حاضر شده و به عنوان دو نامزد اصلیِ این انتخاباتِ سراسری رای…

آگهی

مارک روته، نخست وزیر هلند و خیرت ویلدرز چهره تندروی سیاست این کشور بامداد چهارشنبه در نخستین ساعات گشایش درهای شعبات اخذ رای، پای صندوق حاضر شده و به عنوان دو نامزد اصلیِ این انتخاباتِ سراسری رای دادند.

حزب میانه رو «مردم برای آزادی و دموکراسی» در رقابت با حزب «برای آزادی» که مخالف عضویت هلند در اتحادیه اروپا است، تلاش می کند تا بیشترین کرسی های پارلمان را تسخیر کند.

نگاه ناظران متوجه خیرت ویلدرز، رهبر حزب «برای آزادی» است؛ حزبی که نامش به عنوان یک جریان تندروی سیاسی با سیاست های ضد مهاجرتی شهرت یافته است. بیشتر احزاب هلند اعلام کرده اند که حاضر به ائتلاف با این حزب نیستند.

آقای ویلدرز در جمع خبرنگاران گفت: «این روزی بسیار جالب خواهد بود. بسیاری در هلند رقابت می کنند و البته که امیدوارم ما برنده شویم ولی چه برنده شویم و چه بازنده، به نظرم تاکنون نشان خود را بر انتخابات زده ایم. روزی آفتابی است و امیدوارم که بسیاری از مردم رای بدهند. این مهمترین چیز برای دموکراسی است و امیدوارم حزب من نتیجه خوبی به دست آورد. باید منتظر ماند و بعد درباره اش حرف زد.»

Cover Time magazine. pic.twitter.com/fKfraSpLsS

— Geert Wilders (@geertwilderspvv) March 14, 2017

بر اساس نظرسنجی منتشر شده، میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی هلند نسبت به انتخابات ۵ سال پیش بیشتر بوده است. برآورد می شود که پس از گذشت ۶ ساعت از آغاز به کار شعبات اخذ رای در هلند، ۳۳ درصد از واجدین شرایط رای دهی پای صندوق ها حاضر شده اند. در انتخابات سال ۲۰۱۲ این رقم برای مدت مشابه، ۲۷ درصد بود. میزان مشارکت کلی در آن انتخابات ۷۴ و شش دهم درصد اعلام شد.

مارک روته، نخست وزیر هلند گفت: «این فرصتی برای دموکراسی بزرگی مثل هلند است تا ریزشِ دومینوییِ شیوه اشتباه پوپولیسم را متوقف سازد. همچنان این خطر وجود دارد که پنجشنبه از خواب بیدار شویم و ببینیم که خیرت ویلدرز رهبری بزرگترین حزب [در پارلمان] را برعهده دارد.»

حزبی که ۷۶ کرسی را در این انتخابات کسب کند، اکثریت پارلمان را در دست خواهد داشت. تاکنون کسب بیش از ۲۸ کرسی پارلمان برای هیچ حزبی در نظرسنجی ها پیش بینی نشده است.

کمیسیون انتخاباتی، نتیجه نهایی را سه شنبه هفته آینده برابر با ۲۱ مارس اعلام می کند. از آن زمان، مذاکره احزاب بر سر ائتلاف آغاز می شود و احتمالا تا ۲ ماه به طول خواهد انجامید. تا پیش از تعیین سرنوشت ائتلاف احزاب در پارلمان، نخست وزیر جدید هلند مشخص نخواهد شد.

در انتخابات پارلمانی امسال هلند از میان ۲۸ تشکل سیاسی، ۵ حزب برای کسب بیشترین کرسی ها رقابت سخت تری را تجربه می کنند. این در حالی است که ملی گرایان در جلب آرای عمومی پیشرفت داشته اند. از این انتخابات سراسری به عنوان آزمونی سیاسی برای اروپا، آینده این اتحادیه، ملی گرایان، پوپولیست ها و جنبش های ضد مهاجر یاد می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران هلند از تبلیغات انتخاباتی مهاجرستیزانه می گویند

ظهور سبزهای چپ هلند با رهبری که چهرۀ جاستین ترودو و کلام اوباما را دارد

آنچه درباره انتخابات پارلمانی هلند می توان دانست