Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آنچه درباره انتخابات پارلمانی هلند می توان دانست

آنچه درباره انتخابات پارلمانی هلند می توان دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات سراسری در هلند روز چهارشنبه پانزدهم مارس برگزار خواهد شد.

آگهی

انتخابات سراسری در هلند روز چهارشنبه پانزدهم مارس برگزار خواهد شد. یورونیوز برای آشنایی مخاطبان خود به واکاوی ساز و کار این انتخابات و حضور نامزدهای اصلی پرداخته است.

چرا این انتخابات مهم است؟

در صورت پیروزی حزب آزادی مردم به رهبری خرت ویلدرز در انتخابات سراسری هلند، اتحادیه اروپا بیش از پیش با روی کار آمدن دولتهای راستگرای مخالف سیاستهای این اتحادیه روبرو خواهد بود. این در حالی است که در چند ماه دیگر، در فرانسه انتخابات ریاست جمهوری و در آلمان انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد و در صورت پیروزی راستگرایان افراطی، بروکسل خود را بی گمان با چالشی بزرگ تنها خواهد یافت.

رقبای جدی چه کسانی هستند؟

در هلند ائتلاف حزب راست میانه مردم برای آزادی و دموکراسی و حزب چپ میانه کارگر، در برابر خرت ویلدرز با یکدیگر به رقابت می پردازند.

خرت ویلدرز رهبر حزب ملی گرای افراطی، خواستار خروج هلند از اتحادیه اروپا و واحد پولی یورو است. وی در تازه ترین نظر سنجی ها در رده دوم انتخاباتی قرار دارد.

از دیگر احزاب شرکت کننده در این انتخابات، حزب دموکرات مسیحی و حزب «دنک» (تفکر) است. حزب دنک که افراد میانسال را نمایندگی می کند تلاش دارد از حقوق مهاجران و فرزندان آنها حمایت کند.

نحوه برگزاری انتخابات هلند چگونه است؟

هر حزب بنا بر درصد آرائی که به دست می آورد از کرسیهای پارلمان بهره مند می شود. برای نمونه اگر حزبی در انتخابات به نه درصد کل آرا دست یابد، نه درصد از مجموع کرسیهای پارلمان را از آن خود می کند.

پارلمان هلند ۱۵۰ کرسی دارد. حزبی که بتواند ۷۶ کرسی را از آن خود کند عهده دار تشکیل دولت خواهد شد.

آیا ویلدرز بخت نخست وزیری آتی هلند را داراست؟

بسیاری از تحلیلگران گمان می کنند حزب آزادی مردم برای در دست گرفتن دولت نیازمند ائتلاف خواهد بود. خرت ویلدرز رهبر این حزب برای ائتلاف با دیگر گروههای سیاسی با چالش جدی روبروست. مارک روته، نخست وزیر محافظه کار هلند گفته ائتلاف با این حزب حتی برایش قابل تصور هم نیست.

چگونه ویلدرز در کارزارهای انتخاباتی تاثیر گذار است؟

گفتمان ویلدرز بر دیگر رقبای انتخاباتی او نیز تاثیر گذار بوده و آنها از واژگان او بهره می برند. به تازگی مارک روته، نخست وزیر کنونی هلند در نامه ای سرگشاده برای جلب آرای طرفداران خرت ویلدرز گفته “اگر مهاجران توانایی انطباق دادن خود با هنجارهای زندگی در هلند را ندارند باید بین تغییر و یا بازگشت به کشورهایشان”: http://www.dw.com/en/dutch-pm-rutte-issues-open-letter-wooing-right-wing-voters/a-37242525 یکی را انتخاب کنند.

گفتمان سیاسی درباره مسلمانان و مهاجران چه نقشی در کارزارهای انتخاباتی دارد؟

گفتگو درباره جایگاه نقش مسلمانان در جامعه هلند با تاریخ دو قتل در سالهای آغازین قرن بیست و یکم گره خورده است. تئو وان گوگ، سینماگری که فیلمی انتقادی درباره اسلام ساخته بود در سال ۲۰۰۴ و پیم فورتونی، مخالف سیاستهای مهاجرتی، دو سال پیش از این سینماگر، توسط یک مدافع حقوق حیوانات کشته شد.

مسلمانان نزدیک به پنج درصد جمعیت هلند را در بر می گیرند. در تازه ترین نظر سنجی، از هر سه هلندی یک نفر به مسلمانان بدبین است.

در همین حال، بر اساس آمار منتشر شده، ۳۳ هزار نفر در سال گذشته در هلند درخواست پناهندگی داده اند.

احزاب راست و راست افراطی در کارزارهای انتخاباتی خود تلاش می کنند تا بر روی دو موضوع مسلمانان و مهاجران پافشاری کنند.

دیگر پرسشهای مطرح در کارزارهای انتخاباتی چیست؟

پرسشهایی مانند اقتصاد و بیکاری در کانون توجه رای دهندگان قرار دارد. نرخ بیکاری در دسامبر سال ۲۰۱۶ در هلند کمتر از ۶ درصد بود. کارشناسان می گویند این آمار نسبی است. زیرا بسیاری از جوانان برای کار قراردادهای کوتاه مدت دارند و از امنیت شغلی دراز مدت بهره مند نیستند.

بهداشت نیز از دیگر پرسشهای مورد توجه همگان در کارزارهای انتخاباتی است. نحوه دسترسی به خدمات بهداشتی یکی از زمینه های چالش برانگیز میان احزاب راست و چپ در هلند است. احزاب چپ خواهان افزایش سرمایه گذاری در این بخش و احزاب راست طرفدار بالا بردن هزینه های درمانی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود

چرا سازمان اطلاعات هلند بعد از جنگ جهانی دوم از یهودیان جاسوسی می‌کرد؟

اروپا را به هراس انداخت اما چرا فقیرترین محله روتردام هلند از پیروزی ویلدرس خوشحال است؟