اردوغان هلندی ها را فاسد خواند و به قتل عام سربرنیتسا پیوند زد

اردوغان هلندی ها را فاسد خواند و به قتل عام سربرنیتسا پیوند زد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بحران و تنش بین ترکیه و هلند پس از آن که هلند به وزرای ترکیه اجازه حضور و سخنرانی تبلیغاتی در خاک خود را نداد بیشتر و بیشتر می شود.

آگهی

بحران و تنش بین ترکیه و هلند پس از آن که هلند به وزرای ترکیه اجازه حضور و سخنرانی تبلیغاتی در خاک خود را نداد بیشتر و بیشتر می شود.

رئیس جمهوری ترکیه که دولت هلند را «فاشیست و بقایای نازی ها» خوانده بود روز سه شنبه طی یک سخنرانی هلندی ها را با قتل عام سربرنیتسا پیوند زد.

رجب طیب اردوغان گفت:«دوستان عزیز، ما هلند و هلندی ها را از قتل عام سربرنیتسا می شناسیم. ما شخصیت فاسد آنها را در قتل عام ۸ هزار بوسنایی به یاد داریم و می شناسیم.»

اشاره آقای اردوغان به قتل عام هزاران مرد و جوان مسلمان در بوسنی در تابستان سال ۱۹۹۵ میلادی به دست صرب هاست. در آن زمان امنیت شهر سربرنیتسا بر عهده صلحبانان هلندی سازمان ملل متحد بود.

دولت ترکیه در تلاش برای تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی از طریق برگزاری همه پرسی در پی جلب آرای میلیون ها نفر از ترک تبارهای مقیم اروپاست.

یکی از شهروندان ترکیه در استانبول در حمایت از دولت ترکیه گفت:«تحریم هرگز کافی نیست. آنچه شد علیه مردم ترکیه بود و ما باید احساسات خود را شدیدتر نشان دهیم.»

دیگری گفت:«باید روابط دیپلماتیک دوجانبه را مدنظر داشته باشیم و دو کشور باید همدیگر را بفهمند. این هموطنان ما در هلند هستند که تاوان می پردازند.»

ترکیه در اقدامی تلافی جویانه اعلام کرده که مناسبات در سطوح بالا با آمستردام را تعلیق و سفیر و دیپلمات های هلندی را به آنکارا راه نمی دهد.

سه کشور هلند، آلمان و اتریش محل اقامت بیش از پنج میلیون نفر از شهروندان ترکیه است. حدود یک و نیم میلیون نفر از این تعداد واجد رای دادن در همه پرسی ماه آوریل ترکیه هستند.

کشورهای آلمان، هلند، اتریش و سوئیس در روزهای اخیر میتینگ های سیاستمداران ترکیه در خاک خود را لغو کرده اند.

در صورتی که به رفراندوم پیش رو در ترکیه رای آری داده شود و قانون اساسی این کشور تغییر یابد بر قدرت و اختیارات مقام ریاست جمهوری افزوده خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از کلینتون تا شارل میشل؛ چهره‌های سیاسی به قربانیان سربرنیتسا ادای احترام کردند

ویدئو؛ مراسم بیست و چهارمین سالگرد کشتار سربرنیتسا

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد