از کلینتون تا شارل میشل؛ چهره‌های سیاسی به قربانیان سربرنیتسا ادای احترام کردند

از کلینتون تا شارل میشل؛ چهره‌های سیاسی به قربانیان سربرنیتسا ادای احترام کردند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم یادبود در روستای دونیی پوتوجاری در منطقه سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین برگزار شد. در این مراسم تعدادی از قربانیان نسل کشی که به تازگی شناسایی شده بودند به خاک سپرده شدند.

آگهی

برخی از چهره‌های سیاسی روز شنبه ۱۱ ژوئیه (۲۱ تیر) در بیست و پنجمین سالروز نسل کشی سربرنیتسا به کشته‌شدگان و بازماندگان ادای احترام کردند.

بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق ایالات متحده و شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا از به‌صورت ویدئویی در این مراسم شرکت کردند.

مراسم یادبود در روستای دونیی پوتوجاری در منطقه سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین برگزار شد. در این مراسم تعدادی از قربانیان نسل کشی که به تازگی شناسایی شده بودند به خاک سپرده شدند.

هنوز جنازه‌های جدیدی در گورهای دسته‌جمعی این منطقه یافت می‌شود. تا کنون هشت هزار از قربانیان و مفقودان کشف و شناسایی شده‌اند.  

جنگ‌هایی بر پایه قوم و نژاد و مذهب همچنان در سراسر جهان بدبختی غیر قابل تحمل و تلخ‌کامی برای خانواده‌ها به بار می آورند
بیل کلینتون
رئیس جمهور اسبق آمریکا

بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا که در امضای پیمان دیتون که منجر به پایان جنگ در بوسنی شد، نقش داشت، در این مراسم گفت: «۱۱ ژوئیه بیشتر از یک روز تاریک در گذشته بوسنی است. یک یادآوری محکم از بهای وحشتناکی است که وقتی به انسانیت مشترکمان پشت می‌کنیم باید پرداخت کنیم. جنگ‌هایی بر پایه قوم و نژاد و مذهب همچنان در سراسر جهان بدبختی غیر قابل تحمل و تلخ‌کامی برای خانواده‌ها به بار می آورند».

وی افزود: «۲۵ سال گذشته و به نظر نمی رسد ما هنوز درس زیادی در خیلی مسائل آموخته باشیم. بسیار مهم است که به خاطر بسپاریم که در بوسنی و سراسر جهان دموکراسی واقعی مستلزم تعهد حقیقی به جامعه‌ای است که پذیرای همگان است.» 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این مراسم گفت: «ایالات متحده آمریکا سوگند یاد می‌کند که هرگز این تراژدی را فراموش نکند. ما همراه با خانواده‌هایی که خستگی ناپذیر برای ۸ هزار جان بی گناه از دست رفته عدالت جویی می‌کنند سوگواری می‌کنیم. و ما در کنار دوستان عزیزمان در بوسنی و هرزگوین می‌ایستیم.»

وی تاکید کرد: «باور کردنش سخت است که یک نسل از زمان این واقعه دهشتبار گذشته است.»

وی خواستار ساختن آینده‌ای پر از منفعت برای همگان شد و افزود: « باید بدون توجه به نژاد یا مذهب و بر سر ارزش‌های مشترک بر پایه حقوق انفرادی با یکدیگر متحد شویم.»

اروپا باشماست. ما تا وقتی که عدالت برقرار نشود از تکاپو دست نمی‌کشیم.
شارل میشل
رئیس شورای اروپا

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز در پیامی به این مراسم گفت: «اروپا باشماست. ما تا وقتی که عدالت برقرار نشود از تکاپو دست نمی‌کشیم.»

وی افزود: «۲۵ سال پیش حوادث ناگفتنی در سربرنیتسا اتفاق افتاد. هزار مرد و پسر با خشونت تمام به قتل رسیدند و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند.» وی تاکید کرد: «زنان و کودکان و سالمندان به زور جابجا شدند. به آنها تجاوز شد و آزار دیدند.»

آسوشیتدپرس
مراسم یادبود قربانیان سربرنیتساآسوشیتدپرس

در یازدهم ژوئیه سال ۱۹۹۵ و در اوج جنگ بوسنی، ارتش جمهوری صرب بوسنی به فرماندهی راتکو ملادیچ پس از هفته‌ها محاصره شهر سربرنیتسا، وارد منطقه امن سازمان ملل متحد شد. این نیروها در برابر چشمان صلح بانان بین‌المللی- که اکثر آن‌ها هلندی بودند- بیش از ۸ هزار مرد و پسر نوجوان مسلمان را با اتوبوس از محدوده تحت حفاظت سازمان ملل متحد خارج کرده و در طی ده روز همگی آنان را در اطراف شهر به قتل رساندند.

سربازان صرب بوسنی بعد از قتل عام، اجساد را در گورهای دسته جمعی در چندین منطقه ریختند و محل‌ها را با بولدوزر صاف کردند تا رد جنایت را از میان ببرند.

با این حال دانشمندان بین المللی و بوسنیایی در عملیاتی که در ابتدا غیرممکن فرض می شد، استخوان‌های قربانیان را یافته و توانستند با آزمایش دی‌ان‌ای آن‌ها را با اسامی مفقودان مطابقت دهند.

در این پروژه که زمانی «بزرگترین پازل پزشکی قانونی در جهان» خوانده می شد، اجساد بیش از ۶ هزار نفر شناسایی شد و با مشخصات در قبرستان یادبود پوتوگاری به خاک سپرده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان هلندی ها را فاسد خواند و به قتل عام سربرنیتسا پیوند زد

راهپیمایی صلح به یاد قربانیان نسل کشی در سربرنیتسا

نمایشگاه دائمی عکس یادبود کشتار سربرنیتسا در سارایوو