Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راهپیمایی صلح به یاد قربانیان نسل کشی در سربرنیتسا

راهپیمایی صلح به یاد قربانیان نسل کشی در سربرنیتسا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یادآوری تاریخ در جریان حرکتی نمادین موسوم به «راهپیمایی صلح» در سربرنیتسا. هر سال همزمان با سالگرد تلخ ترین نسل کشی تاریخ اروپا پس از جنگ جهانی دوم،

آگهی

یادآوری تاریخ در جریان حرکتی نمادین موسوم به «راهپیمایی صلح» در سربرنیتسا. هر سال همزمان با سالگرد تلخ ترین نسل کشی تاریخ اروپا پس از جنگ جهانی دوم، هزاران نفر مسیری را می پیمایند که بیست سال پیش چهارده هزار تن از ساکنان سربرنیتسا برای فرار از خشونت صرب ها و رسیدن به منطقه ای آزاد واقع در هشتاد کیلومتری این شهر طی کرده بودند.

«جیله» یکی از مبتکران این راهپیمایی، در سال 1995 زمانی که بیست و یک سال داشت، برای فرار از دست سربازان صرب و رسیدن به منطقه آزاد دو ماه در جنگل ها سرگردان بود. او می گوید: «برای من این حرکت به منزله بازگشت به راهی است که پیش از این طی کرده ام. نوعی یادآوری گذشته. راه می روی. بسیار خسته هستی و ناگهان زمین می خوری اما بازهم خاطرات برایت زنده می شود. به یاد بیست سال پیش افتادم و پسر بچه ای که از ناحیه هر دو پا زخمی شده بود اما این مسیر را طی می کرد. گریه می کرد اما راه می رفت.»

«پیلاو» نیز از جمله ساکنان شهر بود که توانست از جوخه های مرگ صرب بگریزد. او که در آنزمان یک پزشک سی و یک ساله بود، می گوید: «ستونی که در آن ساکنان شهر به صورت دسته جمعی حرکت می کردند به محض خروج از شهر مورد حمله قرار گرفت. این حمله بسیار هولناک بود. صرب ها به غیر از سلاح و نارنجک از گازهای سمی نیز استفاده می کردند.»

سه چهارم از قربانیان قتل عام بی رحمانه سربرنیتسا که بیش از هشت هزار نفر از آنان را تشکیل میدهند، درکوهستان های اطراف شهر به قتل رسیدند. تنها یک سوم از مردان از این نسل کشی جان سالم به در بردند. امسال، هشت تا نه هزار نفر به یاد قربانیان این فاجعه جاده ای را پیمودند که در طول مسیرِ آن گورستان ها و پلاک های یادبود به چشم می خورد.

در گزارش لورانس الکساندرویچ خبرنگار یورونیوز از سربرنیتسا آمده است: «این حرکت توام با تدابیر شدید امنیتی و انتظامی بود زیرا همانند هر سال با تهدید صرب های رادیکال بوسنی روبرو شده بود. آنها به عنوان مثال نسبت به برافراشته شدن پرچم گروه داعش هشدار داده بودند. اختلاط و مقایسه ای بی معنی میان تروریست های اسلامگرا و زائران مسلمان.»

در میان راهپیمایان افرادی از کشورهای دیگر نیز حضور دارند. همانند رایدو که یک مسلمان اندونزیاییِ ساکنِ مونترال است. او به خبرنگار یورونیوز می گوید:
«ما با اهالی منطقه صحبت کردیم و آنها خیلی از حضورمان خوشحال شدند زیرا فکر می کنند این فاجعه آنطور که باید شناخته نشده است. بنابر این آنها به واقع از حضور خارجی های استقبال می کنند.»

کاروان راهپیمایان که پیشاپیش آن پانصد تن از بازماندگان این نسل کشی حرکت می کردند، در پایان روز به محل تعیین شده رسیدند. آنها روز شنبه در سربرنیتسا خواهند بود تا در مراسم خاکسپاری بقایای اجساد یکصد و سی و شش قربانی این فاجعه که به تازگی کشف شده، شرکت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از کلینتون تا شارل میشل؛ چهره‌های سیاسی به قربانیان سربرنیتسا ادای احترام کردند

درگیری مرگبار در کنیا؛ معترضان به افزایش مالیات به مجلس یورش بردند و خواهر ناتنی اوباما زخمی شد

مردی در کازینو ۴ میلیون دلار برد و بعد سکته کرد و مرد