آلمان نسبت به وقوع رقابت تسلیحاتی جدید با روسیه هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Behrooz Assadian
آلمان نسبت به وقوع رقابت تسلیحاتی جدید با روسیه هشدار داد

گسترش نفوذ و تقویت توان نظامی روسیه نه تنها در خاورمیانه بلکه در مناطق مرزی با اتحادیه اروپا هم موجب نگرانی اروپاییان شده است.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، روز پنجشنبه باهمتای روس خود دیدار کرد و نسبت به وقوع رقابت تسلیحاتی جدید با روسیه هشدار داد.

او گفت: «من نگرانم که باز شاهد یک رقابت تسلیحاتی دیگر باشیم. از یک سو، روسیه بر میزان سلاح های خود می افزاید و از سوی دیگر، بحث تقویت توانایی های نظامی در ایالات متحده آمریکا پیش از پیش مطرح می شود.»

وزیر امور خارجه آلمان همچنین خواستار کاهش سلاح های متعارف ناتو و روسیه شد و ابراز امیدواری کرد که طرفین به مفاد توافقنامه مینسک احترام بگدازند و تسلیحات سنگین حاضر در شرق اوکراین را از منطقه خارج کنند.

سرگئی لاوروف اما خواهان مذاکره بر سر مسایل و اختلافات کلان تر شد و گفت: «من پیشنهاد می کنم که به جای اینکه تمام وقت از واژگانی مثل هوادار اوکراین یا هوادار کودتا استفاده کنیم، بیاییم و در نشستی مشترک بین روسیه و ناتو وضعیت و شرایط امنیتی کل منطقه را بررسی کنیم؛ یعنی منطقه ای که از اروپا و اقیانوس اطلس تا آمریکای شمالی را در بر می گیرد.»

وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به افشاگر های جدید ویکی لیکس در مورد روش های جاسوسی سازمان سیا از طریق تلفن های همراه به طنز گفت: «برای من که تاکنون مساله ای ایجاد نشده است، چون من اصلا موبایلم را سر میز مذاکرات حساس نمی برم.»