Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آوارگان جنگ شرق اوکراین و بازسازی زندگی جدید

آوارگان جنگ شرق اوکراین و بازسازی زندگی جدید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنگ و درگیری نظامی در شرق اوکراین موجب فرار مردم محلی از مرگ و نابودی شده است.

آگهی

جنگ و درگیری نظامی در شرق اوکراین موجب فرار مردم محلی از مرگ و نابودی شده است. آوارگان جنگ به کجا می توانند بروند و چگونه می توانند زندگیشان را بازسازی کنند. برنامه «دیدگاه» یورونیوز در چند گزارش به این موضوع می پردازد.

یک آپارتمان از دو هفته پیش خانه جدید ویتالی و والنیتنا شده است. این زوج، آواره جنگی منطقه بحرانی شرق اوکراین هستند. پس از اینکه شهر محل سکونتشان به تصرف جدایی طلبان طرفدار روسیه درآمد، آنها از منطقه دونتسک، کانون درگیری ها گریختند. ویتالی می گوید: «این جنگ مصنوعی شروع شد. روشن است باد به کدام جهت می وزد. وقتی که جدایی طلبان به جای پرچم اوکراین پرچم خودشان را به احتزاز درآوردند، فهمیدیم که نمی توانیم بمانیم. آنجا را ترک کردیم و سرانجام به کیف، آمدیم.» کمک هزینه دولتی ویژه آوارگان جنگ زندگی آنها را تامین نمی کند. آنها خوشبختانه به تازگی در خدمات تلفنی یک سازمان مردم نهاد برای کمک به آوارگان جنگ کار پیدا کردند. مرکز «دونباس اس او اس» به آوارگان جنگ و درگیری نظامی برای حل مشکلات مختلف کمک می کند.

بنا به آمار وزرات تامین اجتماعی اوکراین تعداد آوارگان جنگ اوکراین یک میلیون و ششصد هزار نفر است که بیشتر آنها از دونباس و بخشی نیز از کریمه هستند. اولگ هم یک آواره جنگی است که مسیر دیگری برای بازسازی زندگیش برگزیده است.او با بهره بردن از یک برنامه توسعه سازمان ملل متحد، روی پای خود ایستاده است و با آموزشهای کارشناسان بین المللی قصد دارد شرکت ساخت دوچرخه برقی تاسیس کند. اولگ ماسلوف می گوید: «برنامه من بر شروع فعالیت اقتصادی با جمع کردن کمک مالی مردمی تمرکز داشته است. هدف من گرفتن کمک هزینه از دولت نبود.»

در دو سال گذشته نزدیک به سه هزار آواره جنگ در اوکراین از برنامه توسعه سازمان ملل متحد بهره برده اند. این برنامه با آموزش و در مواردی با اعطای وام به آنها کمک می کنند فعالیت اقتصادی جدیدی شروع کنند. به عبارتی دیگر به جای پول، فرصت پول درآوردن به آنها می دهد. مدیر منطقه ای برنامه سازمان ملل متحد می گوید: «مردم دونباس درمناطق مختلف اوکراین به گرمی پذیرفته شده اند. برنامه ما نشان می دهد جنگ زده ها دستشان را برای پول دراز نکرده اند بلکه مورد حمایت مردم اوکراین هستند.»

هنر نیز فرصتی برای ترمیم زخمهای جنگ است. گئورگ گنو، کارگردان آلمانی با همکاری یک نمایشنامه نویس اوکراینی «تئاتر آوارگان جنگ» را در کیف تاسیس کردند. این تئاتر نمایش با قصه های مستند و بازیگران غیرحرفه ای خود، فرصتی برای بیان تجربه انسانی جنگ از راه اجرای نمایش است.

تور «تئاتر آوارگان جنگ» در آلمان و شهرهای اوکراین درک مشکلات جنگ زده ها و زندگی در زمان جنگ را برای مخاطبان ممکن کرده است. بازیگران این نمایش امیدوارند روزی تئاتر را در زادگاهشان و در زمان صلح اجرا کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین؛ ساکنان مناطق جنگی سابق هر روز با خطر انفجار مین زندگی می‌کنند

مسکو، خانه جدید آوارگان درگیری نظامی در شرق اوکراین

جنگ فرسایشی شرق اوکراین و دیدگاه رییس «سازمان امنیت و همکاری اروپا»