Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اوکراین؛ ساکنان مناطق جنگی سابق هر روز با خطر انفجار مین زندگی می‌کنند

اوکراین؛ ساکنان مناطق جنگی سابق هر روز با خطر انفجار مین زندگی می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در مناطقی در سوی خط مقدم که زمانی شاهد تبادل مستقیم آتش بودند مردم هر روز با خطر انفجار مهمات بازمانده از زمان جنگ زندگی می‌کنند. سازمان‌های غیردولتی برای نجات جان این افراد دست به‌کار شده‌اند. یورونیوز با دوربین ۳۶۰ درجه از عملیات پاکسازی میدان‌های مین فیلمبرداری کرده است.

آگهی

سرزمین‌های شرق اوکراین به خاطر مین‌هایی که زمان جنگ در آن کار گذاشته شده است، یکی از خطرناکترین مناطق دنیا برای غیرنظامیان به شمار می‌آید. کار پاکسازی مین در جبه‌های منطقه دونتسک، در حال انجام است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مناطق جنگی سابق در شرق اوکراین؛ یکی از خطرناکترین مناطق سراسر دنیا برای غیرنظامیان

از سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ نفر در اثر درگیری‌‌های مسلحانه بین ارتش این کشور و جدایی طلبان طرفدار روسیه کشته یا زخمی شدند.

در مناطقی در سوی خط مقدم که زمانی شاهد تبادل مستقیم آتش بودند کودکانی هستند که هر روز خطر انفجار مین تهدیدشان می‌کند.

لیدیا اهل دونتسک است تعریف می کند که اگر حین چیدن قارچ در جنگلهای اطراف محل زندگی‌اش متوجه سیمهای مین نشده و پایش را روی آن گذاشته بود جانش را از دست می‌داد.

او می‌گوید: «چیزی روی زمین برق می زد چیزی شبیه یک تار مو. هوا آفتابی بود. بهم گفته بودند که باید مواظب باشیم و در این منطقه راه نرویم. اما من با افراد محلی به آنجا رفتم.»

لیدیا اهل دونتسک ممکن بود پایش را روی مین بگذارد و جانش را از دست بدهد

تراژدی‌هایی مانند داستان لیدیا در دونتسک در اوکراین کم نیست.

میکولیا، یکی دیگر از ساکنان محلی می‌گوید: «با ماشین بذرافشانی مشغول کاشت آفتابگردان بودم. دانه های آفتابگردان را پشت سر ماشین می دیدیم. ناگهان چشمم به یک موشک ۷۰ سانتی متری خورد که روی مسیر بذرافشانی روی زمین قرار داشت. چند نفر آمدند و از آن عکس گرفتند. فردای آن روز دیگر آنجا نبود.»

پاکسازی زمین‌های مین‌گذاری شده توسط سازمانهای غیر دولتی

سازمانهای غیر دولتی در اینجا برای پاکسازی میدانهای مینگذاری شده فعالیت می‌کنند، سازمان غیر دولتی موسوم به «هالو تراست» یکی از آنهاست.

لیدیا و سایر ساکنان محلی وجود اشیاء مشکوک را به این سازمانها گزارش می‌دهند.

مارینا لانتوک از سازمان غیردولتی «هولا تراست»‌ می‌گوید: «از پناهگاه برای ایمنی مردم استفاده می شود و کارکنان انجمن ما در زمینهای مین گذاری شده مشغول خنثی کردن مینها هستند. تیم پزشکی و مسئول تیم هم در آنجا هستند. لودرها نیز خاکبرداری می‌کنند.»

خودرو زره‌پوش جنگی خاک مناطق سابق نظامی را می کاود. در این مرحله از کار، برای حفظ جان افراد هیچ فرد دیگری نباید در این جا حضور داشته باشد.

تیم پاک‌سازی میدان مین، زمین را وجب به وجب بررسی می‌کند

تیم پاکسازی وجب به وجب خاک را بررسی می‌کند

در مرحله بعد پاکسازی، لودرها خاک را به جایی منتقل می‌کنند که در آن کار ردیابی و خنثی سازی مین صورت می‌گیرد.

کارشناس خاک را با مین‌یاب دستی بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا مهمات منفجرنشده یا مین ضدتانک در آن هست یا نه. وقتی مین‌یاب به صدا در بیاید، کارشناس محل دریافت سیگنال را علامت می‌گذارد و شروع به کاویدن خاک می‌کند.

اگر شی‌ء خطرناکی پیدا شود کارشناس باید به مؤسسه‌ٔ دولتی مسئول برای حذف این نوع اشیاء گزارش دهد.

بیش از سه سال پیش، ۳۵۰۰ تن مهمات در انباری محلی منفجر و تا ۲۰ کیلومتری محل انفجار پخش شد، جان افرادی را گرفت و به هزاران خانهٔ شخصی و ساختمان‌های چند‌طبقه و زیرساخت‌های دیگر آسیب وارد کرد.

تیم پاکسازی مین در دمای زیر صفر و سوز سرمای باد، با دست و سانتی‌متر به سانتی‌متر این زمین را برای یافتن مهمات منفجرنشده بررسی می‌کند.

وقتی ناحیه‌ مین‌گذاری‌شده‌ای که با سیگنال‌های مین‌یاب های UXO پیدا شده است علامت‌گذاری و مشخص شود، کارشناس مین‌یابی با مین‌یاب‌های حساس‌تر و کوچک‌تر آن ناحیه را بررسی می‌کند و عملیات کندن زمین برای هر سیگنال از فلزات را آغاز می‌کند.

آگهی

در اینجا مین‌یاب به صدا درمی‌آید و کارشناس محل را علامت می‌گذارد و شروع به کندن زمین می‌کند. هر نفر می‌تواند در روز بین ۱۰ تا ۴۰ کیلومتر زمین مین‌گذاری شده را پاک کند.

Ukraine: Landmine clearance and mine risk education

بیشتر بخوانید:

برای پاکسازی مناطق جنگی اوکراین از مین به ۱۵ سال زمان نیاز هست

برخی وسایل انفجاری را خیلی خوب می‌توان پنهان کرد حتی درون اسباب‌بازی. نشانه‌گذاری میدان‌های مین گاهی قابل فهم نیست. توضیح این نکته‌ها در بارهٔ باقیماند‌های جنگی به مردم محل، راه دیگری برای نجات جان آنهاست. کارشناسان بنیاد سوییسی موسوم به «اقدام در مورد مین»، که در حوزه اطلاع‌رسانی درباره خطرات مین کار می‌کند به کارکنان شرکت بزرگ کشاورزی در نزدیکی ماریوپول آموزش می‌دهند.

پترو زیبوروو، یکی از کارمندان این نهاد می‌گوید: «در مناطقی که میدان جنگ بوده است مهمات پیدا کردیم و مهمات خیلی جدی… و به همین دلیل یادآوری مرتب به کارکنان که چه خطراتی تهدیدشان می‌کند که می‌تواند منجر به ضایعات جبران‌ناپذیر شود، وقت تلف کردن نیست.»

نیک اسمارت، سرپرست انجمن «هالو تراست» در اوکراین می‌گوید: «حدود ۱۵ میلیون مترمربع از نواحی مظنون به مین‌گذاری را شناسایی کرده‌ایم و سه کیلومتر مربع را پاک کرده‌ایم. زمین‌های مین‌گذاری‌شده خیلی بیشتر است و به علت وضعیت امنیت در این منطقه بیشترش را نه دیده‌ایم و نه شناسایی کرده‌ایم. بیشتر این مناطق حول‌وحوش خط درگیری‌هاست.»

آگهی
کارکنان سازمان‌های غیردولتی نکاتی را درباره مهمات باقیمانده از جنگ به مردم محلی آموزش می‌دهند

کارشناسان می‌گویند که اوکراین پس از پایان درگیری، به دست‌کم ۱۵ سال وقت نیاز دارد که مواد منفجره باقیماند از زمان جنگ را پاک کند.

البته این رقم تقریبی و فقط پیش‌بینی کارشناسان است. تا کنون هیچ‌کدام از سازمان‌های پاکسازی مین نتوانسته‌اند مستقیماً در مناطق اطراف خط درگیری یا مناطق تحت اشغال جدایی‌طلبان درگیر کار پاک‌کردن مین شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صید ماهیگیر فرانسوی مین جنگ جهانی دوم از آب درآمد

آوارگان جنگ شرق اوکراین و بازسازی زندگی جدید

کمبود نیرو در ارتش اوکراین؛ زندانیان به جبهه فرستاده می‌شوند