«حبس دنیس یوچل نشان داد تعریف ما و ترکیه از دموکراسی متفاوت است»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«حبس دنیس یوچل نشان داد تعریف ما و ترکیه از دموکراسی متفاوت است»

تعدادی از روزنامه نگاران، سیاستمداران و مردم آلمان روز سه شنبه ۲۷ فوریه، در اعتراض به انتقال دنیس یوچل، خبرنگار روزنامۀ دی ولت به زندان، در مقابل سفارت ترکیه در برلین تظاهرات کردند.

همزمان با این تجمع اعتراضی، دولت آلمان نیز بار دیگر از دولت ترکیه خواست این خبرنگار را که ملیت ترکیه ای – آلمانی دارد هر چه سریعتر آزاد کند.

زیگمار گابریل، وزیر خارجۀ آلمان در سخنانی در واکنش به ادامۀ بازداشت این خبرنگار گفت : « حبس دنیس یوچل نشان می دهد که آلمان و ترکیه، همانند اتحادیۀ اروپا و ترکیه تعریف بسیار متفاوتی از اصول قانون اساسی منطبق بر دموکراسی و ارزش های آزادی بیان و مطبوعات با یکدیگر دارند.»

دنیس یوچل که خبرنگار روزنامۀ دی ولت آلمان در ترکیه است پس از دو هفته بازداشت، در انتظار محاکمه به زندانی در استانبول منتقل شده است. وی به دلیل انتشار گزارشاتی در مورد ایمیل های افشا شده از برات آلبایراق، وزیر انرژی ترکیه و داماد رجب طیب اردوغان مبنی بر فشار به رسانه ها در ترکیه به اشاعۀ نفرت و تبلیغات تروریستی متهم شده است.

در حال حاضر و طبق اعلام سازمان های بین المللی نزدیک به ۲۰۰ روزنامه نگار ترک در زندان به سر می برند. طی شش ماه گذشته و بویژه پس از وقوع کودتای نافرجام در این کشور ۱۴۹ رسانه تعطیل شده و ۷۷۵ کارت خبرنگاری نیز از سوی مقامات قضایی ترکیه باطل شده است.