وارث امپراتوری سامسونگ در ارتباط با چند مورد فساد مالی تفهیم اتهام شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وارث امپراتوری سامسونگ در ارتباط با چند مورد فساد مالی تفهیم اتهام شد

وارث امپراتوری سامسونگ، لی جی یونگ در ارتباط با چند فقره فساد از جمله پرداخت رشوه، اختلاس، شهادت دروغ و پنهان کردن اموال و دارایی های در خارج از مرزها رسما تفهیم اتهام شد.

سخنگوی دادستانی کره جنوبی در این ارتباط گفت: «در ارتباط اتهام رشوه خواری احتمالا پای رئیس جمهور پارک گون هه هم بعنوان یکی از مظنونین مرتبط در میان باشد.»

به گفته دادستان ویژه کره جنوبی، در ارتباط با رسوایی گسترده ای که از چندی پیش دامن رئیس جمهوری این کشور را هم گرفته، علاوه بر لی جی یونگ، چهار مدیر دیگر گروه سامسونگ هم تفهیم اتهام شدند. در پی آن سه تن از این مدیران از مقام خود استعفا دادند.

لی جی یونگ ۴۸ ساله ده روز پیش (۱۷ فوریه) در ارتباط با پرونده فساد مالی رئیس جمهوری تعلیق شده کره جنوبی بازداشت شد. طبق کیفرخواست دادستانی، او به رئیس جمهور پارک گون هه و دوستش چوی سون سیل که در کانون این رسوایی است، معادل ۳۴ میلیون و دویست هزار یورو رشوه پرداخته تا ادغام دو شرکت تابعه را در سال ۲۰۱۵ تضمین و کنترل خود بر تجارت خانوادگی اش را مستحکم کند.

انتشار خبر رسوایی مالی که نزدیکان پارگ گون هه، رئیس جمهوری کره جنوبی در آن دست داشتند اعتراضات گسترده ای را در کشور به همراه داشت و در پی آن پارلمان کره جنوبی در دسامبر گذشته به تعلیق خانم پارک از مقام ریاست جمهوری رای داد. پارک گون هه در انتظار حکم دادگاه قانون اساسی است و احتمالا تا ماه ژوئن (اوایل تابستان) تکلیفش نسبت به حکم مذکور روشن خواهد شد.

با کشیده شدن پای وارث امپراتوری سامسونگ به این رسوایی، تعدادی از اعضای اتحادیه های کارگری با تجمع در برابر دادگاه خواستار مجازات زندان برای لی جی یونگ شدند.