سخنان ترامپ به مذاق فرانسوا اولاند خوش نیامد

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
سخنان ترامپ به مذاق فرانسوا اولاند خوش نیامد

فرانسوا اولاند در آخرین بازدید خود از نمایشگاه کشاورزی در پاریس به عنوان رئیس جمهوری فرانسه، اظهارات انتقادآمیز همتای آمریکایی خود را بی جواب نگذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از سیاست مهاجرتی خود با اشاره به حملات تروریستی در فرانسه و به نقل از یکی از دوستانش گفته بود که «پاریس دیگر آن پاریس نیست».

آقای اولاند در پاسخ به همتای خود، دونالد ترامپ را به عدم بی اعتنایی و اعتماد به یک کشور دوست دعوت کرد.

فرانسوا اولاند گفت: «اینجا در فرانسه مردم به سلاح دسترسی ندارند. اینجا افراد سلاحِ بدست تنها برای ارضای خود و خلق درام و تراژدی به سوی جمعیت شلیک نمی کنند. افسوس که تروریسم هست و ما باید با هم با آن بجنگیم. به نظرم حتی ذره ای بی اعتنایی به یک کشور متحد چیز خوبی نیست.»

پایتخت نشینان فرانسه و اروپاییانی که از پاریس دیدن می کنند سخنان دونالد ترامپ درباره موضوع امنیت عمومی در فرانسه را چگونه قضاوت می کنند؟

یک دانشجوی پرتغالی که در فرانسه تحصیل می کند گفت که «ترامپ آنچه را که می خواهد بگوید خیلی رک و بی پروا به زبان می راند.»

گردشگری اسپانیایی هم گفت که «اینجا به همان اندازه می تواند خطرناک باشد که آمریکا، حتی اگر آمریکایی ها مرزهایشان را ببندند و آدم-بدها را بیرون کنند.»

یک شهروند فرانسه اما در خصوص بستن مرزها گفت: «زمین از آن همه است، فقط مال آمریکایی ها یا فرانسوی ها نیست. همه ما برابر هستیم.»

از اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۲۳۰ نفر در فرانسه در چند حمله تروریستی جان باخته اند. در مقابل در آمریکا جایی که غیرنظامیان این کشور حدود ۳۰۰ میلیون قبضه سلاح در اختیار دارند، تنها در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۱۳ هزار نفر بر اثر تیراندازی ها کشته و بیش از ۲۶ هزار نفر زخمی شدند.