Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ضعف مراجع قضایی در کشورهای اروپایی در حوزه حقوق کودک

ضعف مراجع قضایی در کشورهای اروپایی در حوزه حقوق کودک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس حقوق اولیه اتحادیه اروپا درباره وضعیت رسیدگی قضایی به پرونده های مربوط به کودکان و دلایل شکست سیستم قضایی اروپا در مواجه با آنها گزارشی ارائه کرده است.

آگهی

آژانس حقوق اولیه اتحادیه اروپا درباره وضعیت رسیدگی قضایی به پرونده های مربوط به کودکان و دلایل شکست سیستم قضایی اروپا در مواجه با آنها گزارشی ارائه کرده است.

در این گزارش آمده است که هر سال دو و نیم میلیون کودک در سراسر اروپا با سیستم قضایی سرو کار دارند. این برخورد ممکن است در پرونده هایی چون طلاق والدین باشد یا مواردی مانند کودک آزاری یا بهره برداری جنسی و یا حتی حضور کودک تنها بعنوان شاهد.

اما غالبا کودکان بدلیل نبود آموزش و اطلاعات کافی ماموران پلیس به حال خود رها شده و یا نادیده گرفته می شوند. ماموران پلیس که با نحوه برخورد با این کودکان آسیب دیده آشنایی ندارند و بنابراین بدرستی روند قانونی پرونده ها را به قربانیان توضیح نمی دهند.

آسترید پودسیادلوفسکی، نویسنده این پژوهش به یورونیوز گفت که برای مثال در موارد کودک آزاری، کودکان همه چیز را در مصاحبه پلیس نمی گویند زیرا به آنها گفته نشده که اظهارات اولیه آنها چه نقش مهمی در پروسه قضایی پرونده آنها خواهد داشت و در اکثر موارد کودک آزاری، کودک تنها شاهد پرونده است.

در قسمتی از این پژوهش که نتیجه مطالعه ۴۰۰ مورد از گزارشهای کودک آزاری در سراسر اروپا است، مشخص شد که کودکان معمولا در روند قضایی احساس اطمینان و حمایت شدن ندارند.

در این گزارش آمده است که کودکان حتی از سوی افراد حرفه ای مانند وکیل، قاضی و یا مامور پلیس با رفتارهای غیردوستانه و حتی غیر محترمانه روبرو شده اند.

در یکی از موارد، پژوهشگران در فرانسه با کودکی که مورد آزار جنسی قرار گرفته بود صحبت کردند که بدلیل استفاده از کلمه «تجاوز» توسط مامور پلیس زن و لحن تند او از پیگیری قضایی منصرف شده بود.

در مورد دیگری در بلغارستان، یک قربانی آزار جنسی چندین بار درخواست حضور مامور پلیس زن داشت اما در نهایت مجبور شد تا با مامور پلیس مرد صحبت کند و این موضوع برای او بسیار مشکل بود.

دکتر پودسیادلوفسکی، رئیس بخش حقوق کودک آژانس حقوق اولیه اتحادیه اروپا می گوید که قرار دادن کودکان با موارد خاص قضایی در محیط های دوستانه نتایج مثبتی دارد. در محیط دوستانه کودکان رفتار احترام آمیزمی بینند و اطلاعات صحیح دریافت می کند.

او معتقد است که همراه شدن یک فرد مشخص و متخصص با کودک در پروسه قضایی بسیاری از مشکلات را بر طرف می کند: «وقتی کودک با یک فرد حرفه ای سازگار باشد، تفاوت زیادی ایجاد می شود و کودک بطور صحیح از حقوق خود مطلع می شود.»

آسترید پودسیادلوفسکی اضافه می کند: «این موضوع بخودی خود اتفاق نمی افتد. در بعضی کشورها مانند بریتانیا و آلمان این روند بصورت سیستماتیک اجرا می شود ولی در همه جا به این صورت نیست.»

مدیر آژانس حقوق اولیه اتحادیه اروپا نیز می گوید: «ما کودکانی را که خود شاهد یا قربانی امری ناراحت کننده بوده اند را بدون دلیل دوباره در موقعیت استرس آور قرار می دهیم.»

او اضافه می کند که سیاستگذاران و دست اندرکاران باید کودکانی را که با سیستم قضایی سرو کار پیدا می کنند جدی بگیرند و کمترین استرسی را متوجه آنها نکنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ازدواج زیر سن قانونی در انگلستان ممنوع می‌شود؟ شهادت یک دختر کردتبار از تبعات ازدواج کودکان

رهبر باندی که آلت تناسلی مردان را می‌برید و فیلم‌هایش را روی سایت می‌گذاشت به ۲۲ سال زندان محکوم شد

کندن سنگ‌فرش‌های محله خلافکاران در پایتخت دانمارک برای توقف خرید و فروش هروئين