عدم بازگشت مسیحیان عراق به روستاهای آزاد شده اطراف موصل

عدم بازگشت مسیحیان عراق به روستاهای آزاد شده اطراف موصل
نگارش از Euronews

با وجود آزادسازی روستاهای اطراف شهر موصل عراق، اهالی مسیحی این روستاها همچنان به محل سکونت خود بازنگشته اند.

با وجود آزادسازی روستاهای اطراف شهر موصل عراق، اهالی مسیحی این روستاها همچنان به محل سکونت خود بازنگشته اند. تخریب گسترده و ناامنی دلایل اصلی مسیحیان برای عدم بازگشت به روستاهایشان است.

کلیساهای این روستاها در جریان نبرد بین نیروهای دولتی و گروه داعش آسیب دیدند. داعش از این کلیساها به عنوان انبار مهمات استفاده می کرد.

ماری صبری، یکی از آوارگان نبرد موصل می گوید: «به کجا برگردیم؟ به منطقه تخریب شده؟ شهری باقی نمانده که به آن بازگردیم. یک شهر تخریب شده؟ حمدانیه، شهر زیبایمان که در آن خوشبخت بودیم و در آن به مهمانی می رفتیم چنین جایی شده است. اینجا تخریب و بی عدالتی است. خانه ها را سوزانده اند و این فاجعه پدید آمده است. خانه عمویم اینچنین جایی شده است، تاسف برانگیز نیست؟ مایه تاسف است.»

با وجود تخریب گسترده و حس ناامنی نزد مسیحیان، گروهی از ساکنان قراقوش به شکل داوطلبانه اقدام به پاکسازی اماکن مختلف از نوشته ها و پیام های گروه داعش کرده اند.

اخلاص متاح، یک آموزگار در این مورد می گوید: «اینها فقط نقاشی شده است و می توان آنها را پاک کرد اما ما باید درون خودمان را اصلاح کنیم. در ایدئولوژی های خودمان و مفهوم انسانیت باید تجدیدنظر کنیم: اینکه چه کاری باید انجام دهیم که دیگران دوستمان داشته باشند و ما هم به آنها مهر بورزیم، اینکه چگونه دیگری را درک کنیم و کاری کنیم که آنها ما را درک کنند، در نهایت اینکه چگونه همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشیم. این بخش دشوار ماجرا است. خیلی سخت است، نسل ها زمان می برد.»

بسیاری از مسیحیان روستاهای اطراف موصل اکنون در اردوگاه های آوارگان در شهر اربیل اسکان یافته اند.

پیش از این یکی از کشیش های موصل پس از بازدید از این شهر احتمال بازگشت مسیحیان به این شهر را حتی در صورت خروج کامل داعش ناچیز دانسته بود.

مطالب مرتبط