Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چالشهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: فساد مالی چهره های سیاسی

چالشهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: فساد مالی چهره های سیاسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فرانسوا فیون، نامزد راستگرای ریاست جمهوری فرانسه که همسرش را سالها به عنوان منشی پارلمانی خود استخدام کرده بود پس از رسوایی مالی مربوط به پرداخت حقوق به وی، ضمن عذرخواهی از این اشتباه تاکید کرد که کار

آگهی

فرانسوا فیون، نامزد راستگرای ریاست جمهوری فرانسه که همسرش را سالها به عنوان منشی پارلمانی خود استخدام کرده بود پس از رسوایی مالی مربوط به پرداخت حقوق به وی، ضمن عذرخواهی از این اشتباه تاکید کرد که کارزار انتخاباتی را ترک نمی کند. همزمان با تداوم پرونده قضایی نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین کشور بنظر می رسد فضای سیاسی فرانسه پوسیده شده است.

اعتماد عمومی مردم فرانسه نسبت به سیاستمداران خدشه دار شده است. بنا به یک نظرسنجی جدید ۴۵ درصد مردم معتقدند سیاستمداران، اعضای دولت و پارلمان فساد مالی دارند. نام و چهره های شناخته شده بسیاری در فرانسه، از احزاب سیاسی تا مقامهای مختلف با پرونده های تخلف و فساد مالی گره خورده است. بی دلیل نیست که هشتاد درصد مردم خواهان تحول در قشر سیاسی کشور هستند. در «فهرست فساد» کشورهای دنیا که توسط شفافیت بین الملل منتشر می شود فرانسه در میان کشورهای اروپایی از بدترین شاگردان و در میان ۱۷۶ کشور دنیا در رده بیست و سوم است، بهتر از ایتالیا و رومانی و بدتر از آلمان، بریتانیا و کشورهای اسکاندیناوی از جمله دانمارک که در راس فهرست قرار دارد.

با اینحال فرانسه در حال پیشرفت است و یا پیشرفت هایی حاصل شده است. سال ۲۰۱۳ و بدنبال رسوایی پرونده ژروم کاهوزک قانونی در زمینه شفاف سازی زندگی حرفه ای و اجتماعی و مبارزه با تخلفات مالی به تصویب پارلمان رسید. در مقدمه فصل اول آمده است که: «اعضای دولت، نمایندگان مجلس و قوه قانونگذاری و همچنین قوه مجریه مکلف هستند وظایف قانونی خود را با رعایت شان و امانتداری انجام داده و هر گونه تداخل منافع شخصی و حرفه ای باید فورا متوقف و یا از آن اجتناب شود.»

ژروم کاهوزک، وزیر خزانه داری دولت ژان مارک آیرو (نخست وزیر فرانسه از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴) پیش از آشکار شدن حسابهای بانکی در سوییس و سنگاپور ادعای بی گناهی می کرد. آقای کاهوزک به سه سال زندان محکوم شد. وزیر کشور پیشین نیز محکومیت زندان گرفت.

یک تحلیلگر سیاسی می گوید: «اقدامات بسیاری باید انجام شود ولی در میان اعضای جبهه ملی قطعا فساد زیاد است.» این درحالی است که تصویب قوانین جدید و تشدید مجازاتها وضعیت را تغییر می دهد. ولی مردم خسته از این وضع جذب شعارهای پوپولیتسی می شوند که مبارزه با نظام را وعده می دهند. در این میان شائبه های مربوط به سو ظن به فساد مالی مارین لوپن، رهبر راست افراطی در صورت درست بودن برای فرانسه تکان دهنده خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکلا سارکوزی بار دیگر به دادگاه می رود

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند

راست افراطی فرانسه در پی اکثریت پارلمانی؛ جردن باردلا چه نسخه‌ای برای حکمرانی پیچیده است؟