مخالفت دادگاه تجدیدنظر آمریکا با اجرای دوباره فرمان جنجال برانگیز ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مخالفت دادگاه تجدیدنظر آمریکا با اجرای دوباره فرمان جنجال برانگیز ترامپ

دادگاه تجدیدنظری در آمریکا درخواست وزارت دادگستری در خصوص به جریان افتادن دوباره فرمان جنجال برانگیز دونالد ترامپ را رد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته طی حکمی دستور ممنوعیت موقت ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران به آمریکا را صادر و هدف از آن را «حفاظت از آمریکا در برابر حملات تروریستی» اعلام کرده بود.

در پی آن یک قاضی فدرال در ایالت واشنگتن روز جمعه فرمان مذکور را «ناقض قانون اساسی» خواند و طی حکمی دستور لغو موقت آن را صادر کرد.

دونالد ترامپ، خشمگین از این قاضی به روال همیشه با پیام هایی در توییتر واکنش نشان داد. از جمله در یکی از آنها چنین نوشت: «این قاضی درهای کشور را به روی تروریست های بالقوه گشود و افراد بد را خوشحال کرد.»

حکم قاضی مذکور فرصتی را در اختیار مسافران سرگردان در فرودگاه ها یا شهروندان خارج از کشور قرار داد تا خود را به آمریکا برسانند. یکی از آنها گفت: «امیدوارم به لطف حکم فدرال افراد زیادی امروز بتوانند وارد آمریکا شوند. مشخص نیست کی این وضع عوض خواهد شد؛ فورا، یا ممکن است چند روز، چند هفته یا چند ماه ادامه پیدا کند. نمی توان نظری داد.»

ناکامی ترامپ در دادگاه تجدید نظر موجب خرسندی مخالفان وی شد، بویژه آنهایی که با محدودیت ورود به این کشور روبرو بودند.

فرمان اجرایی دونالد ترامپ اعتراض های گسترده ای را در شهرهای مختلف آمریکا و در خارج از کشور برانگیخت. به گفته وزارت خارجه آمریکا در طول هفته گذشته حدود ۶۰ هزار ویزا که برای شهروندان این کشورها صادر شده بود باطل شده اند.