رفتارهای تناقض آمیز ویکتور اوربان در دنیای سیاست

رفتارهای تناقض آمیز ویکتور اوربان در دنیای سیاست
نگارش از Euronews

گزارش تفصیلی با بازدید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از کشور مجارستان، فصل جدیدی در روابط دو کشور آغاز شد.

گزارش تفصیلی

با بازدید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از کشور مجارستان، فصل جدیدی در روابط دو کشور آغاز شد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان تصمیم گرفت بار دیگر بسوی روسیه بازگردد و به جای اتحادیه اروپا، در جهت منافع این کشور قدم بردارد.

اما این اولین رفتار تناقض آمیز آقای اوربان نیست.
یکی از شهروندان مجارستان می گوید: «ویکتور اوربان کارش را با فرمان بیرون راندن سربازان اتحاد جماهیر شوروی از این کشور آغاز کرد و اکنون دولت همین مرد از مجسمه ای برای همان سربازان پرده برداری می کند.»

ویکتور اوربان با شعار «روس ها باید بیرون بروند» به قدرت رسید، آنهم در زمانی که هنوز عضو گروههای مخالف سیاستهای مسکو به شمار می آمد و معتقد بود که مذاکره کنندگان با مسکو «خائن» هستند. اما امروز از نظر او کشورهای غربی دشمن هستند.

او در اکتبر ۲۰۱۶ میلادی در مراسم بزرگداشت انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان گفت: «ما باید از اینکه بروکسل به شوروی دومی تبدیل شود جلوگیری کنیم، از اینکه مردمی به ما بگویند در کشورمان چگونه باید زندگی کنیم.»

موضع آقای اوربان بسیاری را در این کشور خشمگین کرده است.

واقعیت آن است که او آنچه را می خواست در بروکسل به دست نیاورد. اتحادیه اروپا طرح اقتصادی او را رد کرد؛ کاری که باعث شد کسری بودجه مجارستان افزایش یابد.

بنابراین ویکتور اوربان بسوی مرد قدرتمند مسکو برگشت تا معامله بهتری را انجام دهد. مجارستان قرارداد بزرگی را با شرکت دولتی «روس اتم» فعال در زمینه انرژی هسته ای به امضا رساند و توانست از ولادیمیر پوتین برای دریافت یک کمک مالی، قول بگیرد.

روسیه آماده است تا مبلغ ۱۰ میلیارد یورو به بوداپست وام دهد تا به این ترتیب امکان تامین مالی برنامه هسته ای مجارستان به میزان ۸۰ درصد فراهم شود. این تنها پروژه هسته ای مجارستان است و به این ترتیب ۴۰ درصد از برق کشور تامین شود.

این قرارداد در ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی بسته شد و در اتحادیه اروپا جنجال برانگیخت. زیرا از نظر ولادیمیر پوتین، این چیزی بیش از یک قرارداد بود و منجر به گسترش حوزه نفوذ روسیه در اروپای شرقی می شد.

امروز مجارستان متحد درجه یک مسکو در اروپا محسوب می شود.

وزیر خارجه مجارستان می گوید: «موضع مجارستان در قبال تحریم روسیه این است که این تحریم ها بی فایده هستند و ثابت شده است که این تحریم ها موفق نبوده اند. ما به خاطر روسیه برای برداشتن تحریم ها لابی نمی کنیم بلکه برای مجارستان، در حال گفتگو برای حذف این تحریم ها هستیم.»

آنچه ویکتور اوربان از سخنرانی مراسم ادای سوگند دونالد ترامپ به خاطر سپرده این است که «هر ملتی این حق را دارد تا منافع خود را در اولویت قرار دهد». به این ترتیب او امیدوار است که رابطه با مسکو بتواند نظم جدیدی را بوجود آورده و باعث شود او از زیر قیمومیت بروکسل آزاد شود.

مطالب مرتبط