طومار یک میلیونی برای لغو سفر ترامپ به بریتانیا

طومار یک میلیونی برای لغو سفر ترامپ به بریتانیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در بریتانیا٬ طومار اینترنتی به امضا بیش از یک میلیون تن رسیده که در آن از مقامات این کشور خواسته شده است که سفر دونالد ترامپ به بریتانیا را لغو شود.

آگهی

در بریتانیا٬ طومار اینترنتی به امضا بیش از یک میلیون تن رسیده که در آن از مقامات این کشور خواسته شده است که سفر دونالد ترامپ به بریتانیا را لغو شود.

این طومار در واکنش به تصمیمات جنجال برانگیز رئیس جمهوری آمریکا نوشته شده است.

دفتر نخست وزیری بریتانیا با این درخواست مخالفت کرده است.

بر اساس قوانین بریتانیا طوماری که به امضای دستکم یکصد هزار نفر برسد باید در مجلس عوام به بحث گذاشته شود.

بوریس جانسون٬ وزیر خارجه بریتانیا٬ دوشنبه٬ در توضیح دلیل عدم موافقت دولت خطاب به نمایندگان مجلس عوام گفت: «در این تردیدی نیست که تصمیم [دولت آمریکا] جنجال برانگیز است و ناراحتی بسیاری را برانگیخته. اما اجازه بدهید به شما یادآور شوم که روابط بریتانیا با ایالات متحده آمریکا از اهمیت حیاتی برخوردار است.»

امیلی توربری٬ نماینده مجلس از حزب کارگر و وزیر امور خارجه در دولت سایه در واکنش به سخنان جانسون گفت: «وقتی به نظرات رئیس جمهوری ترامپ پیرامون حقوق بشری٬ حقوق زنان٬ حقوق اقلیت ها و مساله شکنجه نگاه می کنیم می بینم که او در سراشیبی خطرناکی قرار گرفته است. در این وضعیت نخست وزیر ما باید توان آن را داشته باشد که جلوی او را بگیرد٬ نه اینکه دست او را بفشارد و با سکوت خود او را به سوی سراشیبی سوق دهد.»

دنیس اسکینر٬ دیگر نماینده حزب کارگر هم اینگونه انتقاد خود را از تصمیم دولت ابراز کرد: «کار درست را انجام دهید و سفر را لغو کند. این مرد حق ندارد پا جای پای نلسون ماندلا بگذارد.»

امضاکنندگان این طومار بر این باورند که سفر آقای ترامپ به مثابه توهین به ملکه الیزابت است.

فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تحت عنوان «حفاظت از آمریکا در برابر حملات تروریستی» و به منظور منع ورود شهروندان بعضی از کشورهای مسلمان به آمریکا واکنش های فراوانی در اقصی نقاط دنیا به همراه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی پارلمان بریتانیا با حضور یک شاه پس از ۷۰ سال؛ چارلز سوم برنامه‌های دولت را قرائت کرد

پناهجویان در «تله مرگ»؛ آتش‌نشانان بریتانیا دولت را درباره ایمنی «بیبی استکهلم» به چالش می‌کشند

جنگ اوکراین؛ لندن نزدیک به ۳ میلیارد پوند برای تقویت ذخایر نظامی خود هزینه می‌کند