دیدار نخست وزیر بریتانیا از ترکیه و امضای قراردادهای تجاری

دیدار نخست وزیر بریتانیا از ترکیه و امضای قراردادهای تجاری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در جریان سفری یک روزه به ترکیه با همتایش بن علی ییلدیریم دیدار و گفت و گو کرد.

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در جریان سفری یک روزه به ترکیه با همتایش بن علی ییلدیریم دیدار و گفت و گو کرد.

پس از آن دو نخست وزیر در یک نشست خبر حضور یافتند و خانم می در پاسخ به سوالی در زمینه تصمیم اخیر دونالد ترامپ در قبال پناهجویان بدون انتقاد از رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایالات متحده آمریکا خود مسئول سیاستگذاری اش در قبال پناهجویان است و بریتانیا هم خود مسئول سیاست گذاری هایش در این زمینه است. سیاست ما در قبال پناهجویان این است که بطور داوطلبانه شماری از پناهجویان سوری، خصوصا آنهایی که آسیب پذیرترند را در کشورمان بپذیریم و از پناهجویان در کشورهای پیرامون سوریه حمایت مالی بکنیم.»

نخست وزیر ترکیه در سخنانش به انتقاد از تصمیم ترامپ مبنی بر کشیدن دیوار در مرز مکزیک پرداخت و گفت: «ما نمی توانیم نسبت به این موضوع بی اعتنا باشیم و از آن چشم پوشی کنیم. کشیدن دیوارهای بلند راه حل مساله نیست. با اراده ای قویتر و همکاری بیشتر می توان این مشکل را حل کرد.»

نخست وزیر بریتانیا قبل از آن با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت و گو کرده بود. هدف خانم می از این دیدار تقویت مناسبات دوجانبه پس از برکسیت عنوان شده است. دو طرف در زمینه امور دفاعی قراردادی به ارزش ۱۱۷میلیون یورو امضا کردند.

موضوعات مختلف از جمله روابط تجاری، عملیات مشترک علیه تروریسم در سوریه و عراق، و همینطور مساله قبرس در دیدار رهبران دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

ترزا می در ارتباط با کودتای تابستان گذشته علیه رجب طیب اردوغان، از رئیس جمهوری ترکیه خواست تا دولتش در مسیری دموکراتیک و به شیوه ای قانونی عمل کند و به حقوق بشر احترام بگذارد.

نخست وزیر بریتانیا در بدو این سفر با حضور در آٰرامگاه آتاتورک به او ادای احترام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

تصاویری از ویرانی‌های زلزله ترکیه؛ «همه ساکت، شاید آوایی خفیف از زیر آوار شنید»

تصاویر هوایی از ویرانی‌های انطاکیه ترکیه